14. emerytura to dodatkowe świadczenie roczne, które tak jak „trzynastka” jest wypłacane z urzędu, czyli bez konieczności składania wniosku. Po marcowej waloryzacji „czternastka” wzrosła o 5,5 proc. Obecnie wynosi 1878,91 zł brutto, czyli tyle, ile emerytura minimalna. Niestety nie zmienił się próg dochodowy uprawniający do otrzymania pełnego świadczenia. Co za tym idzie, każdego roku część emerytów traci do niego prawo i otrzymuje pomniejszoną 14. emeryturę. W zeszłym roku „czternastka” trafiła do 8,9 mln osób, z czego pełną kwotę dostało 6,4 mln beneficjentów.
Kiedy nastąpi wypłata 14. emerytury? Ministra podała prawdopodobny termin
Dla przypomnienia – nie ma jednego stałego terminu wypłaty 14. emerytury. Każdego roku decyzję w tej sprawie podejmuje Rada Ministrów. Ma na to czas do 31 października danego roku. W zeszłym roku świadczenie zostało wypłacone we wrześniu razem z emeryturami i rentami za ten miesiąc. Jak będzie w tym roku?
Czytaj więcej
W kwietniu ZUS wypłaca 13. emerytury uprawnionym do tego seniorom wraz ze świadczeniami emerytaln...
Prawdopodobnym terminem wypłaty podzieliła się Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w niedawnym wywiadzie dla radiowej Jedynki. W odpowiedzi na pytanie, czy pojawiają się jakiekolwiek pomysły odnośnie zmian dotyczących 13. i 14. emerytur stwierdziła, że:
„Wszystko idzie zgodnie z planem. 13. emerytury są wypłacane. 14. emerytury będą najprawdopodobniej tak jak do tej pory wypłacane we wrześniu. Żadnych szczególnych zmian nie planujemy”.