Emerytury z KRUS, podobnie jak te wypłacane przez ZUS, podlegają corocznej waloryzacji. Od marca 2025 roku wzrosły o 5,5 proc. Kwota, jaką otrzymuje rolnik z najwyższą emeryturą, znacząco różni się od przeciętnych świadczeń wypłacanych przez KRUS. Mimo to jest wielokrotnie niższa od najwyższej emerytury z ZUS.
Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać emeryturę z KRUS?
Emeryturę z KRUS mogą otrzymać rolnicy i ich domownicy, którzy osiągnęli wiek emerytalny, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn i podlegali rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 25 lat.
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników z 20 grudnia 1990 r. okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to okres ubezpieczenia społecznego rolników od 1991 r., czyli od momentu powołania KRUS. Zalicza się do niego również lata podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin między 1983 a 1990 rokiem oraz prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w nim po ukończeniu 16. roku życia przed 1 stycznia 1983 r. Okres podlegania ubezpieczeniu innemu niż rolnicze uwzględnia się przy ustalaniu emerytury wyłącznie w przypadku osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku.
Czytaj więcej
W kwietniu na konta emerytów trafią 13. emerytury. Świadczenia są wypłacane w kilku turach, razem...
Jak ustalana jest emerytura z KRUS? Zasady są inne niż w ZUS
Sposób naliczania emerytur przez KRUS znacząco różni się od systemu, który obowiązuje w przypadku ubezpieczonych w ZUS. Emerytura rolnicza składa się z części składkowej i części uzupełniającej. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie dla każdego świadczeniobiorcy. Oblicza się ją na podstawie stażu ubezpieczeniowego oraz aktualnie obowiązującej kwoty rolniczej emerytury podstawowej, która po waloryzacji wynosi 1691,02 zł.