Kwestie związane z zanieczyszczaniem dróg reguluje ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń oraz ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny.
Zanieczyszczanie dróg przez pojazdy rolnicze
Okres wiosenno-letni to czas, w którym po drogach porusza się sporo pojazdów rolniczych, w tym przede wszystkim ciągniki z przyczepami i kombajny. Zdarza się, że pozostawiają one na jezdniach zanieczyszczenia takie jak błoto czy obornik, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa innych użytkowników. Samochody mogą łatwo wpaść w poślizg, zjechać z drogi, uderzyć w drzewo lub zderzyć się ze sobą.
W związku z tym rolnicy, którzy swoimi pojazdami zanieczyścili drogi, zobowiązani są do uprzątnięcia zalegającego błota czy obornika i tym samym przywrócenia bezpieczeństwa na drodze. W przeciwnym wypadku narażają się na poważne konsekwencje, takie jak grzywna, a nawet pozbawienie wolności.
Czytaj więcej
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała o nowym, dodatkowym terminie płatności św...
Co grozi za zanieczyszczenie drogi błotem lub obornikiem?
Jak wynika z art. 45 ust. 1 pkt 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym, zabrania się „zaśmiecania lub zanieczyszczania drogi”, a za takie uznać można m.in. zabrudzenia spowodowane przez błoto czy obornik. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą kary.