Jaka kara grozi za zabrudzenie drogi błotem? Nie tylko wysoka grzywna

Pojazdy rolnicze pozostawiają czasami na jezdniach m.in. błoto i obornik. Te natomiast mogą stanowić zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu za zanieczyszczanie dróg grożą wysokie kary.

Publikacja: 09.04.2025 06:20

Za zanieczyszczenie drogi przez ciągnik grożą surowe kary

Za zanieczyszczenie drogi przez ciągnik grożą surowe kary

Foto: K / Adobe Stock

Kwestie związane z zanieczyszczaniem dróg reguluje ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń oraz ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny.

Zanieczyszczanie dróg przez pojazdy rolnicze

Okres wiosenno-letni to czas, w którym po drogach porusza się sporo pojazdów rolniczych, w tym przede wszystkim ciągniki z przyczepami i kombajny. Zdarza się, że pozostawiają one na jezdniach zanieczyszczenia takie jak błoto czy obornik, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa innych użytkowników. Samochody mogą łatwo wpaść w poślizg, zjechać z drogi, uderzyć w drzewo lub zderzyć się ze sobą.

W związku z tym rolnicy, którzy swoimi pojazdami zanieczyścili drogi, zobowiązani są do uprzątnięcia zalegającego błota czy obornika i tym samym przywrócenia bezpieczeństwa na drodze. W przeciwnym wypadku narażają się na poważne konsekwencje, takie jak grzywna, a nawet pozbawienie wolności.

Czytaj więcej

Wypłaty rent wdowich. KRUS wydał specjalny komunikat ws. terminu

Co grozi za zanieczyszczenie drogi błotem lub obornikiem?

Jak wynika z art. 45 ust. 1 pkt 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym, zabrania się „zaśmiecania lub zanieczyszczania drogi”, a za takie uznać można m.in. zabrudzenia spowodowane przez błoto czy obornik. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą kary.

Zgodnie z art. 91 Kodeksu wykroczeń, „Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”.

Natomiast jak wynika z art. 177 par. 1 Kodeksu karnego, „Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Natomiast par. 2 tego artykułu stanowi: „Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Czytaj więcej

Policjant nie da już pouczenia, tylko nałoży mandat. Sprawdź za jakie wykroczenia

Zanieczyszczenie dróg przez pojazdy rolnicze można zgłosić

W związku z tym, że zabrudzenia drogi spowodowane przez pojazdy rolnicze mogą stanowić zagrożenie dla ruchu drogowego, policja zachęca do ich zgłaszania. Aktualnie można to zrobić za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, która obejmuje swoim zasięgiem teren całej Polski. Jest to internetowe narzędzie, za pomocą którego każdy obywatel może zarówno zgłaszać, jak i przeglądać informacje na temat incydentów stanowiących potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa danej okolicy. Można z niego korzystać zarówno za pośrednictwem poświęconej mu strony internetowej, jak i aplikacji.

Jak wynika z informacji zawartych na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa najczęściej zgłaszane są takie incydenty jak „[…] nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwa infrastruktura drogowa, używanie środków odurzających czy zła organizacja ruchu drogowego”.

Kwestie związane z zanieczyszczaniem dróg reguluje ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń oraz ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny.

Zanieczyszczanie dróg przez pojazdy rolnicze

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Sądy i trybunały
Wyrok SN trzeba pominąć. Rzecznik TSUE: głęboki kryzys polskiego sądownictwa
Zawody prawnicze
Notariusz nie zapłaci 35 tys. zł za czynności w siedzibie dewelopera
Zawody prawnicze
Pełnomocnik z urzędu może skarżyć zbyt niską zapłatę. Ważna uchwała SN
Praca, Emerytury i renty
Kiedy ponownie wzrośnie płaca minimalna? Perspektywy na 2025 i 2026 rok
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja rządowa
Przepadli w konkursie, dostali największą dotację. Wybrała ich ministra kultury