Skala marnowania żywności poraża. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podliczyła, że na świecie co roku marnuje się 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia. To aż jedna trzecia produkcji żywności na Ziemi. W Polsce wedle szacunków co roku do kosza trafia blisko 5 mln ton żywności. Marnowanie żywności ma przy tym miejsce na każdym etapie łańcucha żywnościowego.
Najwięcej marnują gospodarstwa domowe, bo to jest aż 60 proc. Produkcja i przetwórstwo odpowiadają łącznie za 31 proc., przy czym na każde z nich przypada po ok. 15 proc. marnowanej żywności. Niewielka jej ilość, w stosunku do pozostałych ogniw, marnuje się natomiast podczas transportu i magazynowania – to mniej niż 1 proc. Handel odpowiada za straty na poziomie ok. 7 proc., a gastronomia niewiele powyżej 1 proc. Eksperci wyliczają, że w każdej sekundzie, przez cały rok, w naszym kraju do kosza wyrzucanych jest blisko 153 kilogramy żywności w całym łańcuchu żywnościowym – z tego aż 92 kg w polskich domach.
Aplikacja do ratowania żywności
Wiele organizacji na całym świecie prowadzi działania, których celem jest ograniczenie skali marnotrawienia żywności. Bardzo ważna jest edukacja. Ale to nie wszystko.
Oprócz edukowania firma wpływu społecznego Too Good To Go od lat udostępnia darmową aplikację, która łączy użytkowników z miejscami, w których występuje nadwyżka żywności. W ten sposób pozwala uratować dobrą żywność przed wyrzuceniem do kosza. Aplikacja powstała w Danii. Obecnie ratuje jedzenie już w kilkunastu krajach Europy, także w Polsce.