Trwają prace nad ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego. Projekt przewiduje m.in. dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów za łamanie sądowego zakazu jazdy, penalizuje uliczne wyścigi czy driftowanie i wprowadza polską wersję zabójstwa drogowego (kwalifikowaną nową postać wypadku ze skutkiem śmiertelnym, projektowany art. 177 § 2a k.k.). Wspomniane zabójstwo drogowe obejmie przypadki, w których sprawca uczestniczył w nielegalnym wyścigu, rażąco przekroczył dopuszczalną prędkość (o ponad połowę na autostradach i drogach ekspresowych oraz dwukrotnie na pozostałych) lub spowodował wypadek w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów.
Kary dla kierowców. Ograniczyć przypadki poprzestania na pouczeniu
Przy okazji resort spraw wewnętrznych i administracji postuluje wprowadzenie kolejnych zmian do kodeksu wykroczeń, które ograniczyłyby funkcjonariuszom policji czy inspekcji transportu drogowego możliwość pobłażliwego traktowania kierowców popełniających najpoważniejsze wykroczenia.
Zgodnie bowiem z art. 41 kodeksu wykroczeń w stosunku do sprawcy każdego wykroczenia – niezależnie od sankcji przewidzianej w przepisie szczególnym – można poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu lub na zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego.
Za które wykroczenia na drogach zdaniem MSWiA grzywna musi być bezwzględna
Zdaniem MSWiA taka możliwość powinna być wyłączona w stosunku do najpoważniejszych wykroczeń objętych tzw. recydywą wykroczeniową. Zgodnie z art. 38 § 2 k.w. popełnienie w ciągu dwóch lat od prawomocnego ukarania po raz kolejny tego samego wykroczenia spośród określonych w tym przepisie czynów powoduje wymierzenie grzywny w co najmniej podwójnej wysokości.
Chodzi o: