Niemiecki system Patriot przez pół roku będzie chronił lotnisko w Rzeszowie

Niemiecki system Patriot będzie chronił niebo wokół lotniska Rzeszów-Jasionka, przez które przechodzi 90 proc. pomocy dla Ukrainy. Niemcy zluzują Amerykanów.

Będzie mniej nowych klas wojskowych w szkołach. Spada ich popularność?

MON planuje wydać tylko dziesięć zezwoleń na tworzenie dodatkowych tzw. klas wojskowych w przyszłym roku szkolnym. Choć od kilku lat liczba uczniów w mundurach wzrasta, to resort obrony tłumaczy, że musi urealnić stan oddziałów przysposobienia wojskowego do „potrzeb i niżu demograficznego”.

Gen. Waldemar Skrzypczak: Dlaczego nie skierować 7 Brygady Obrony Wybrzeża na Gotlandię?

Poza potencjałem morskim NATO powinno wzmacniać również potencjał lądowy w rejonie Bałtyku – ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, proponując wysłanie polskich żołnierzy na Gotlandię.

Coraz mniej prób sforsowania granicy z Białorusią. Czy ten spokój będzie trwały?

Wojsko zmienia taktykę działania, aby utrudnić migrantom przenikanie na teren Polski. Ci próbują ciąć metalową barierę za pomocą szlifierek i przenoszą się w miejsce, gdzie granice chroni tylko drut żyletkowy i bagna.

Jak komputer kwantowy pomoże wojsku

Na finiszu są prowadzone na Politechnice Warszawskiej prace związane z budową komputera kwantowego. Maszyna ta będzie wykorzystywana przez Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, a w przyszłości może pomóc w łamaniu szyfrów.

Gen. Wiesław Kukuła: Kreml uważa nas za mentalnie nieprzygotowanych do walki

- Nasz potencjalny agresor ma w sobie wciąż bardzo duży pierwiastek nieprzewidywalności, na który również musimy być przygotowani – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Władysław Kosiniak-Kamysz ujawnia kulisy odwołania gen. dyw. Artura Kępczyńskiego. Tak, chodziło o miny

Konsekwencje zostaną wyciągnięte - mówił minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz o czterech czynnych wojskowych, którzy w ubiegłym roku mieli doprowadzić do zaginięcia min przeciwczołgowych. Grozi im do pięciu lat pozbawienia wolności. To w związku z tą sprawą - jak wyjaśnił szef MON - odwołany został także szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen dyw. Artur Kępczyński.

Żołnierz strzelał do cywilów w Mielniku. Jak reaguje wojsko

Szeregowy Daniel H., który pod wpływem alkoholu w Mielniku oddał strzały z karabinu, nie tylko został aresztowany, ale też usunięty z wojska. Być może to samo czeka żołnierza, z którym pił.

Kazał inwigilować Sikorskiego. Wojsko pożegnało go na Powązkach orkiestrą dętą

Ministerstwo Obrony z pełnymi honorami pochowało byłego szefa WSI, odpowiedzialnego za operację wymierzoną w obecnego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Spoczął na prestiżowych Powązkach Wojskowych – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Ofensywa szefa BBN. O wojnie hybrydowej Rosji na Bałtyku

Szef BBN minister Jacek Siewiera odwiedził państwa nordyckie oraz bałtyckie, aby namawiać do wzmocnienia bezpieczeństwa NATO oraz UE nad Bałtykiem.

Ilu żołnierzy stanie do obrony Polski? Gen. Kukuła: Nawet trzy razy więcej niż 300 tys.

Mówmy o transformacji, a nie modernizacji polskiej armii. Najbardziej zabójczą bronią Wojska Polskiego są nasi żołnierze – mówi szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła, gość programu „Rzecz w Tym”.

Gen. dyw. Artur Kępczyński odwołany ze stanowiska szefa Inspektoratu Wsparcia

Szef Inspektoratu Wsparcia gen. dyw. Artur Kępczyński został odwołany ze stanowiska - podaje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ile kosztuje utrzymanie kapelanów w wojsku?

Utrzymanie obiektów Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego kosztuje budżet państwa ponad 20 mln zł – wynika z odpowiedzi udzielonej na zapytanie poselskie kontrowersyjnej posłanki udzielone przez wiceministra obrony Pawła Bejdę.

Marek Kozubal: Macierewicz, zdrada dyplomatyczna i Rosjanie

Ryzyko, które podjął gen. Jarosław Stróżyk, wskazując Macierewicza jako potencjalnego sprawcę „zdrady dyplomatycznej”, może obrócić się przeciwko niemu lub… wzmocnić państwo.

Wiemy, ilu żołnierzy zdjęło mundur w tym roku. Tylu co za Błaszczaka

Liczba żołnierzy Wojska Polskiego wzrasta. Nowemu rządowi nie udało się jednak odwrócić trendu sporych odejść ze służby, który narastał za poprzedniej władzy. Najliczniej mundur zdejmują żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

Nietrzeźwy żołnierz oddalił się z granicy z bronią i ostrzelał prywatny samochód. "Został zatrzymany"

Żołnierz pilnujący polsko-białoruskiej granicy ostrzelał w miejscowości Mielnik w woj. podlaskim samochód, którym podróżował ojciec z nastoletnią córką. "Mężczyzna został ujęty przez żołnierzy Zgrupowania Zadaniowego w Mielniku" - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Niewłaściwa szachownica? Specjaliści wytykają błąd w oznakowaniu polskich myśliwców

Rząd skierował do Sejmu projekt, umożliwiający stosowanie na samolotach F-35 szachownicy lotniczej „niskiej widzialności”, czyli w odcieniach szarości. Zignorował głosy heraldyków, że będzie ona malowana prawidłowo tylko na połowie samolotu – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Zarobki w WOT w 2025 roku. Na tyle będą mogli liczyć terytorialsi

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Żołnierze za swoją służbę otrzymują wynagrodzenie, którego wysokość uzależniona jest od kilku czynników. Jakie będą zarobki w WOT w 2025 roku?