Emeryci i renciści uprawnieni do otrzymania 13. emerytury otrzymają ją wraz z kwietniowymi świadczeniami w terminie ich wypłaty, czyli 1 kwietnia, 4 kwietnia (w przypadku osób otrzymujących świadczenia 5. i 6. dnia miesiąca, które w tym roku wypadają w sobotę i niedzielę), 10 kwietnia, 15 kwietnia, 18 kwietnia (w przypadku osób pobierających świadczenie 20. dnia miesiąca, który w kwietniu wypada w Wielkanoc), oraz 25 kwietnia. Osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków emerytalnych „trzynastkę” otrzymają w maju. Dodatkowe świadczenie w 2025 roku wyniesie 1878,91 zł.
Pobieranie dwóch świadczeń a 13. emerytura. Czy można otrzymać dwie „trzynastki”?
Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymają osoby, które na 31 marca roku, w którym jest ono wypłacane, mają prawo do emerytury (także pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej oraz emerytury częściowej), renty z tytułu niezdolności do pracy (także renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz renty wypadkowej), renty szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
Czytaj więcej
Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe tablice dotyczące średniego dalszego trwania życia Pol...
Jak informuje ZUS, w przypadku, gdy osoba uprawniona jest do dwóch świadczeń, czyli na przykład emerytury oraz renty wypadkowej czy też na przykład emerytury wypłacanej z ZUS-u oraz rolniczej z KRUS-u, wówczas otrzymuje ona tylko jedno dodatkowe świadczenie pieniężne. Mimo zbiegu świadczeń osoby uprawnione otrzymują jedną 13. emeryturę.
W sytuacji, gdy świadczenia są wypłacane przez różne organy emerytalno-rentowe, nadal przysługuje tylko jedna „trzynastka” i wypłaca ją wówczas ZUS.