Maria Krzos

Redaktor online

Pracę w mediach rozpoczęła w 2007 roku jako dziennikarka „Kuriera Lubelskiego”, pisząc m.in. o szkolnictwie. W latach 2013-2018 związana z mediami ekonomiczno-branżowymi, m.in. portalami Superbiz.se.pl i Rynekseniora.pl. Od sierpnia 2022 roku do września 2023 roku związana z „Rzeczpospolitą” i „Parkietem”, później z serwisami grupy Infor. Obecnie ponownie w „Rzeczpospolitej”.

Na jakie wsparcie może liczyć osoba chora i niezdolna do pracy?

Jeżeli w wyniku wypadku, pożaru, powodzi czy innego niespodziewanego zdarzenia losowego ktoś doznał uszczerbku na zdrowiu i jest niezdolny do pracy, ma prawo do różnych świadczeń pieniężnych. To samo dotyczy osób, których z aktywności zawodowej wyłącza choroba. Te świadczenia to na przykład renta z tytułu niezdolności do pracy, zasiłki z opieki społecznej czy renta socjalna lub renta specjalna.

"Flaping" nową plagą w relacjach między ludźmi? Technologia to ułatwia

Umawiasz się z kimś, a ta osoba w ostatniej chwili odwołuje spotkanie. Organizujesz domówkę i na 10 potwierdzonych osób przychodzą trzy. Pracujesz w usługach, masz „okienko” i czekasz dwie godziny na klientkę, która odwołuje wizytę na pięć minut przed umówioną godziną. W języku angielskim takie zachowania określane są mianem „flaping”. Zdaniem „The Guardian” stają się one coraz częstsze.

Wyniki wyborów prezydenckich w USA od II wojny światowej. Zwycięzcy, przegrani, kontrowersje

Kiedy w 2020 r. Donald Trump jako urzędujący prezydent przegrał wybory z Joe Bidenem, nie chciał uznać wyniku, głosząc narrację o sfałszowaniu głosowania. Cztery lata wcześniej samemu Trampowi udało się uzyskać mandat mimo że w wyborach powszechnych zyskał prawie 3 mln głosów mniej niż Hilary Clinton. Był to wyjątkowy, ale nie jedyny taki przypadek w najnowszej historii USA. Jak w przeszłości kształtowały się wyniki wyborów w USA? Kto rządził tym krajem od II wojny światowej i w jakich okolicznościach było powoływany na ten urząd?

Maksymalna temperatura w miejscu pracy. Nowe zasady jeszcze w 2025 roku?

Jeżeli temperatura powietrza przekroczy 32 st. C, niektórych prac na zewnątrz nie będzie można wykonywać. W przypadku prac w pomieszczeniach, temperatura graniczna powyżej której nie będzie można wykonywać żadnych prac to 35 st. C. Takie zmiany w zasadach BHP zaproponowało ministerstwo pracy. Projekt jest na etapie uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania. Zgłoszono sporo krytycznych uwag.

Nowy system weryfikujący uprawnienia do bezpłatnych leków. Pojawiły się trudności

Od 1 stycznia br. działa nowy system przygotowany weryfikujący poprawność informacji o uprawnieniach dodatkowych posiadanych przez pacjentów (np. o prawie do bezpłatnych leków). Informacje te są wprowadzane przez lekarzy przy wystawianiu e-recept. Nie obyło się bez problemów, dlatego Centrum e-Zdrowia poinformowało o czasowej zmianie sposobu weryfikacji recept.

Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego

Naukowcy odkryli zatopione w płaszczu Ziemi pozostałości płyt tektonicznych. Część jest zlokalizowana pod zachodnim Pacyfikiem, poza strefą tzw. subdukcji. Oznacza to, że naukowcy nie wiedzą, jakie jest pochodzenie tych anomalii.

Wzrost zasiłku pogrzebowego do 7 tys. zł, ale dopiero za rok. Zamiast waloryzacji będzie weryfikacja

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie do 7 tys., ale dopiero od stycznia 2026 r. Kwota ta nie będzie automatycznie waloryzowana, jak zakładano na początku. Zamiast tego co roku ma być przeprowadzana jej weryfikacja. Jakie jeszcze nowości przewiduję najnowszy projekt zmian w przepisach dotyczących zasiłku pogrzebowego

Wirus HMPV w natarciu? Eksperci: nie grozi nam powtórka z COVID-19

Doniesienia o wzroście liczby osób u których zdiagnozowano infekcje spowodowane wirusem HMPV najpierw dotyczyły Chin. Aktualne informacje podawane przez polskie media mówią o Ukrainie, Niemczech i Portugalii. Oficjalne źródła i eksperci podkreślają jednak, że powtórka z pandemii COVID-19 nam nie grozi. Wirusa HMPV znamy od lat, a wirus SARS-CoV-2 był nowy.

Kolejny groźny skutek zmian klimatu. Topnienie lodu na Antarktydzie przyspieszy erupcje wulkanów

Topnienie lodu na Antarktydzie spowodowane zmianami klimatu może wywoływać erupcje wulkanów znajdujących się pod pokrywą lodową kontynentu. Mogą być one niewidoczne, ale ciepło które będzie się przy tej okazji wydzielać, przyspieszy topnienie lodu. Dojdzie do sprzężenia zwrotnego, bo topnienie lodu będzie powodować dalsze erupcje. Długofalowo może to przyczynić się do podnoszenia poziomu wód w morzach i oceanach.

Gdzie w Polsce emeryci dostają najwyższe emerytury? Nowe dane wskazują na jeden region

Najwyższe emerytury i renty w Polsce dostają mieszkańcy woj. śląskiego. Ich średnia jest o ponad 900 zł wyższa od średniej regionu, w którym emerytury i renty są najniższe w kraju. Jak wygląda sytuacja w innych województwach? Ile wynoszą średnie samych emerytur? I jakie świadczenia otrzymują rolnicy?