Maria Krzos

Redaktor online

Pracę w mediach rozpoczęła w 2007 roku jako dziennikarka „Kuriera Lubelskiego”, pisząc m.in. o szkolnictwie. W latach 2013-2018 związana z mediami ekonomiczno-branżowymi, m.in. portalami Superbiz.se.pl i Rynekseniora.pl. Od sierpnia 2022 roku do września 2023 roku związana z „Rzeczpospolitą” i „Parkietem”, później z serwisami grupy Infor. Obecnie ponownie w „Rzeczpospolitej”.

Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?

Ulga dla pracujących seniorów to stosunkowo nowa ulga podatkowa skierowana do osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego nadal pracują. Dzięki niej część seniorów może nie płacić podatku dochodowego od osób fizycznych. W jaki sposób można z tego zwolnienia skorzystać? Kto jest do niego uprawniony? Jaki przychód jest nim objęty?

Matura 2025. Nowa lista pytań jawnych na maturę ustną z języka polskiego

Na maturze ustnej z języka polskiego w 2025 roku obowiązywała będzie nowa, skrócona lista pytań jawnych. Obejmuje 68 pozycji i dotyczy 28 lektur. Dlaczego doszło do zmian? Jakie lektury wypadły z listy?

Wiemy kiedy Homo sapiens krzyżował się z neandertalczykami. To mniej odlegał przeszłość, niż nam się wydawało

Około 1-2 proc. DNA współczesnych ludzi pochodzi od neandertalczyków. Najnowsze badania pokazują, że szczytowy monet mieszania się genów miał miejsce ok. 47 tys. lat temu. Geny neandertalskie wpłynęły na nasz genom w zakresie takich funkcji jak pigmentacja skóry, odpowiedź immunologiczna i metabolizm.

Pełnia Księżyca w grudniu. Zimny Księżyc będzie wyjątkowy, bo trwa wielkie przesilenie księżycowe

W najbliższą niedzielę (15 grudnia) na niebie pojawi się ostatnia w tym roku pełnia Księżyca. Grudniowy Księżyc w pełni nazywa się często Zimnym Księżycem. Jak to się stało, że dawne indiańskie określenia są do dziś w powszechnym użyciu? Kiedy dokładnie wypada grudniowa pełnia Księżyca w Polsce? I dlaczego będzie wyjątkowa?

Wysyłając życzenia bożonarodzeniowe można złamać prawo. Na co uważać?

Rozsyłając znalezione w internecie gotowe życzenia świąteczne (w formie rymowanek, grafik, zdjęć itp.) możemy złamać prawo autorskie. Na co trzeba uważać i w jakich sytuacjach ryzyko jest największe?

Budowa S16 na Mazurach na nowych zasadach. Co się zmieni? Kiedy kierowcy pojadą przebudowaną trasą?

Budowa drogi ekspresowej S16 na odcinku Olsztyn-Biskupiec to pierwszy projekt GDDKiA w Polsce dla którego wdrożono zaktualizowane dokumenty kontraktowe w sprawie przepisów techniczno-budowlanych. Co to oznacza? Na jakim etapie jest ta inwestycja?

Zakręcanie kaloryfera w mieszkaniu nie chroni przed wysokimi opłatami za ciepło

Zakręcony kaloryfer w mieszkaniu nie zwalnia z opłat za zużycie ciepła. W takim przypadku spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają prawo naliczyć uśrednioną kwotę. Przepisy dają im taką możliwość, bo dzięki temu zarządcy mogą walczyć z tzw. pasożytnictwem energetycznym. Warto o tym wiedzieć, by pod koniec sezonu grzewczego nie przeżyć przykrej niespodzianki.

Zarobki górników w 2024 r. Takich kwot wielu może pozazdrościć

Z danych GUS wynika, że górnictwo to jedna z najlepiej opłacanych branż w Polsce, z przeciętnymi zarobkami w okolicach 12 tys. zł brutto miesięcznie i medianą w okolicach 10 tys. zł. Czy te dane znajdują potwierdzenie w innych źródłach? Przy okazji niedawnej Barbórki sprawdzamy, ile zarabiają górnicy.

Czym jest niegodność dziedziczenia? Pięć powodów, dla których można kogoś pozbawić spadku

Jeżeli spadek trafia do osoby, która za życia zmarłego zachowywała się wobec niego niewłaściwie, czy wręcz wyrządziła mu krzywdę, może to rodzić poczucie niesprawiedliwości. Na taką okoliczność w prawie cywilnym przewidziano rozwiązanie w postaci niegodności dziedziczenia. Czym ona jest? Wobec kogo można ją stosować? Kto i z jakich powodów może uznać, że spadkobierca jest niegodny dziedziczenia?

Przedsiębiorcy bez ochrony, ale nie muszą się bać wzrostu cen energii? Stawki poniżej ustawowego limitu

Zmiany w przepisach wydłużające okres obowiązywania maksymalnej stawki za energię elektryczną nie obejmą firm. Z informacji zebranych przez PAP wynika jednak, że już dziś ceny prądu dla samorządów, podmiotów pożytku publicznego oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) pozostają poniżej maksymalnych stawek.