Liczniki zdalnego odczytu to urządzenia, które muszą spełniać wymagania zawarte w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2022 roku w sprawie systemu pomiarowego. Służą do pomiaru i rozliczeń energii elektrycznej. Zdalnie przesyłają dane do systemu centralnego. Dzięki wbudowanej w przyrząd pamięci dane pomiarowe są zapisywane. Liczniki te nie tylko gromadzą dane, lecz także je analizują, co pozwala na precyzyjne rachunki i możliwość kontrolowania zużycia energii. Ponadto przesył danych ułatwia reagowanie na awarie lub wszelkiego rodzaju manipulacje danymi licznika.
Wymiana liczników na liczniki zdalnego odczytu. Etapy
Wymiana liczników to jeden z etapów wdrażania do polskiego prawa wymagań dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944. Zgodnie z nowelizacją ustawy – Prawo energetyczne operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego jest zobowiązany do 31 grudnia 2028 roku zainstalować liczniki zdalnego odczytu skomunikowane z systemem zdalnego odczytu w punktach poboru energii, które stanowią co najmniej 80 proc. łącznej liczby punktów poboru energii u odbiorców końcowych, w tym stanowiących co najmniej 80 proc. łącznej liczby punktów poboru energii u odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych posiadających układ pomiarowo-rozliczeniowy bez przekładników prądowych lub napięciowych przyłączonych do sieci o napięciu znamionowym nie wyższym niż 1 kilowolt.
Czytaj więcej
Jak długo firma przesyłowa płaci właścicielowi gruntu za dostęp do swej sieci, nie można mówić, ż...
Instalacja liczników zdalnego odczytu ma się odbyć:
- do 31 grudnia 2025 roku – w punktach poboru energii stanowiących co najmniej 35 proc. łącznej liczby punktów poboru energii u odbiorców końcowych;
- do 31 grudnia 2027 roku – w punktach poboru energii stanowiących co najmniej 65 proc. łącznej liczby punktów poboru energii u odbiorców końcowych.