Zwolnienie z opłat abonamentowych przysługuje emerytom już od 60. roku życia, o ile spełnią określone warunki. Dotyczy to całkiem sporej grupy osób. Zwolnienie nie przysługuje z automatu, uprawnieni seniorzy muszą przedstawić wymagane dokumenty.
Zwolnienie z abonamentu dla seniorów. Jakie warunki trzeba spełnić?
W przypadku osób powyżej 75. roku życia uprawnienie do zwolnienia z opłat abonamentu RTV ustala Poczta Polska na podstawie danych z rejestru PESEL. Seniorzy, którzy ukończą 75 lat i posiadają zarejestrowany odbiornik radiofoniczny i telewizyjny, nie muszą składać żadnych dokumentów i spełniać jakichkolwiek kryteriów dochodowych, aby zostać zwolnionym z abonamentu.
W przypadku młodszych seniorów sytuacja wygląda nieco inaczej. Zwolnienie z abonamentu przysługuje osobom, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ogłoszonego przez prezesa GUS. W 2024 r. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 8181,72 zł brutto. O zwolnienie z abonamentu mogą się więc ubiegać seniorzy, których emerytura nie przekracza 4090,86 zł brutto.
Czytaj więcej
Abonament to obowiązkowa opłata dla większości posiadaczy radia lub telewizora. Niektóre osoby są...
Trzeba w tym celu przedstawić w placówce pocztowej oświadczenie oraz dokumenty potwierdzające uprawnienia do zwolnienia z opłat abonamentowych. W przypadku emerytów powyżej 60. r. ż. są to dowód osobisty oraz decyzja ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego o wysokości emerytury w danym roku. Trzeba również posiadać zarejestrowany odbiornik radiowo-telewizyjny. Zwolnienie z opłat przysługuje od następnego miesiąca po złożeniu wymaganych dokumentów.