Telewizja Polska i rozgłośnie Polskiego Radia mają składać kwartalne sprawozdania z wydatkowania środków otrzymywanych z abonamentu. Tak wynika z podjętej 12 lutego uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Czytamy w niej, że takie sprawozdanie ma następować „do 5 dnia miesiąca, w którym ma zostać przekazana następna transza wpływów”. Gdy sprawozdanie nie zostanie złożone – Rada będzie mogła wstrzymać wypłatę środków z abonamentu spółkom zawiadującym rozgłośniami publicznego Radia i Telewizji Polskiej.
Czytaj więcej
Poczta Polska informuje o obniżce opłat za abonament RTV, z której można skorzystać do 25 stycznia. Mogą na nią liczyć osoby, które zapłacą abonament za cały rok z góry. Zaoszczędzić można również płacąc za okres dłuższy niż miesiąc.
Kwartalne raporty bez podstawy prawnej
Uchwała ta precyzuje zasady kwartalnej sprawozdawczości, nałożone wcześniej podjętą uchwałą z 30 września 2024 r. (nr 260/2024) i dotyczącą transz wypłacanych w 2025 roku. Tymczasem według ustaw o radiofonii i telewizji oraz o opłatach abonamentowych, sprawozdania należy składać, ale w cyklach rocznych. Zgodnie z art. 31b tej pierwszej ustawy takie sprawozdania powinny być złożone do Rady i udostępniane na stronach internetowych danej jednostki w terminie do 30 kwietnia każdego roku w rozliczeniu za rok poprzedni.
Czytaj więcej
O likwidacji abonamentu RTV dużo mówi się od dawna, na razie jednak wciąż brakuje konkretnych działań. Najnowsze informacje wskazują jednak, że nie zastąpi go żadna nowa opłata. Jak więc finansowane będą media publiczne?
Jeden z członków Rady, prof. Tadeusz Kowalski, złożył sprzeciw zarówno wobec uchwały wrześniowej, jak też wydanej 12 lutego. - Takie postanowienia nie mają żadnego oparcia w obecnie obowiązujących przepisach prawa. To jedynie kolejna próba utrudniania życia mediom publicznym – powiedział „Rzeczpospolitej” prof. Kowalski. Dodaje, że uchwała stwarza w praktyce biurokratyczny warunek wypłaty, którego nie ma w ustawie. - Przecież w tych spółkach trzeba będzie znaleźć ludzi, którzy będą musieli się tym zająć, a to dla nich dodatkowe zadania i dodatkowe koszty – dodaje.