Tak wynika z raportu ZUS „Absencja chorobowa w 2024 r.”. Dane pokazują, że w minionym roku na zwolnieniach lekarskich spędziliśmy ponad 290 mln dni, zarówno ze względu na chorobę własną, jak i z tytułu opieki nad dziećmi czy innymi członkami rodziny. W porównaniu z 2023 r. wykorzystano więcej o 2,8 mln dni, przy większej o 0,4 mln liczbie wystawionych zaświadczeń lekarskich.
Nowy raport chorobowy ZUS. Mniej kobiet w ciąży na zwolnieniach lekarskich
We wspomnianym raporcie przeanalizowano głównie absencję z tytułu choroby własnej osób ubezpieczonych w ZUS (można być też ubezpieczonym w innym systemie, np. KRSU). Jest to populacja, której wystawiono ponad 92 proc. ogółu zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby własnej (na blisko 87 proc. ogółu dni absencji z tego tytułu). Jak to wygląda w liczbach bezwzględnych?
Czytaj więcej
W 2024 r. gwałtownie, bo o ponad 14 proc., wzrosła liczba jednodniowych zwolnień lekarskich – wyn...
Od lat wyraźnie utrzymuje się przewaga zaświadczeń wydawanych kobietom. Ich liczba jest pośrednio związana z absencją w okresie ciąży. Zazwyczaj odsetek wystawionych kobietom zaświadczeń lekarskich wynosi ponad 55,5 proc. W 2022 r. było to 55,5 proc., w 2023 r. – 55,7 proc., a w 2024 r. – 55,5 proc. ogółu zaświadczeń.