Paulina Szewioła

Paulina Szewioła

Dziennikarz

Z wykształcenia prawniczka. W latach 2017 – 2022 r. dziennikarka „Dziennika Gazety Prawnej”, wcześniej przez wiele lat związana z portalem Prawnik.pl Specjalizuje się w tematyce prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Nowe przepisy dotyczące mobbingu są pełne sprzeczności

W projekcie przepisów dotyczących mobbingu, przesłankę odnoszącą się do subiektywnych odczuć związanych z mobbingiem warto byłoby przenieść do przepisów dotyczących miarkowania wysokości rekompensaty za takie zachowania.

To nie koniec prac nad zmianami dotyczącymi pensji minimalnej

Uchylenie dyrektywy bądź jej części powoduje, że tracimy obowiązek jej implementacji. To ważne, bo projekty ustaw dotyczące płacy minimalnej i układów zbiorowych wciąż budzą kontrowersje – mówi Robert Lisicki, Konfederacja Lewiatan.

Koniec z ukrywaniem zarobków w ofertach pracy? Polacy chcą jawności wynagrodzeń

Aż 77 proc. osób, które wzięły udział w konsultacjach społecznych projektu ustawy o jawności wynagrodzeń uważa, że jest on potrzebny.

10 orzeczeń ważnych dla pracowników i pracodawców. Typowali prawnicy

Sposób zwolnienia z pracy i praca w nadgodzinach bez polecenia szefa – to przykładowe zagadnienia z zakresu zatrudnienia, które rozstrzygały w ubiegłym roku sądy. Jak co roku prawnicy wytypowali dziesięć najważniejszych orzeczeń.

Czerwcowi emeryci. Za mało czasu dla seniorów na przeliczenie świadczenia

Tylko pół roku będzie na złożenie wniosku do ZUS o ponowne ustalenie wysokości tzw. czerwcowych emerytur przyznanych w latach 2009–2019. Zakład może też zalać fala niezasadnych wniosków. Zdaniem ekspertów rządowy projekt trzeba poprawić.

Działalność nierejestrowana nie zawsze bez składek. Jest interpretacja ZUS

Porozumienie zawarte przez spółkę z osobami prowadzącymi działalność nierejestrowaną wywołuje obowiązek ubezpieczeniowy.

Rząd szykuje zmiany w przepisach o mobbingu. Są założenia projektu

Nowa definicja nękania w pracy ma ułatwić poszkodowanym dochodzenie swoich praw. Wystąpienie mobbingu nie będzie zależeć od tego, czy działanie sprawcy było intencjonalne.

Anonimowość sygnalisty zagrożona przez opłatę skarbową. Co na to ministerstwo?

Przez lukę w przepisach dane liczącego na poufność sygnalisty mogą poznać osoby nieuprawnione. Prawnicy apelują o nowelizację. Resort rodziny zaleca natomiast, by stosować wykładnię uwzględniającą interes publiczny.

Przepisy o maksymalnej temperaturze zagrażają wielu branżom. Kto może się obawiać?

Przygotowane przez rząd regulacje dotyczące temperatury w miejscu pracy są niejasne i mogą rodzić poważne konsekwencje dla całej gospodarki.

Ryczałt wypłacany za pracę zdalną bez składek? Jest odpowiedź ZUS

Z uwagi na fakt, iż wypłata ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu za pracę zdalną nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o PIT, nie musi zostać też wliczona do podstawy wymiaru składek.