Za takim rozwiązaniem opowiedziała się niedawno sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach. Zajmowała się ona projektem nowelizacji kodeksu pracy, który został pod koniec ub.r. wniesiony do Sejmu przez grupę posłów Koalicji Obywatelskiej.
Czytaj więcej
Publikowanie w ofertach zatrudnienia wysokości proponowanej pensji może prowadzić do rozpowszechn...
Informacja o wynagrodzeniu w ofercie pracy
Zgodnie z pierwotnie zaproponowanymi przepisami informacja na temat oferowanych na danym stanowisku zarobków miała być podawana w postaci widełek (najniższej i najwyższej możliwej do otrzymania kwoty). Za naruszenie obowiązku zamieszczania takiej informacji lub nawiązanie stosunku pracy za pensję mniejszą niż wynikająca z oferty groziłaby kara grzywny. Projekt zakładał więc wprowadzenie nowego wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym.
Zatrudnieni mieli też zyskać prawo do informacji na temat swojego indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów pensji (w podziale na płeć) w grupie osób wykonujących taką samą pracę lub tej samej wartości. Pracodawcy nie mogliby również zakazać pracownikowi ujawniania wysokości jego płacy.
Projektodawcy tłumaczyli, że brak takich regulacji szczególnie mocno uderza w dwie grupy najbardziej narażone na nierówne i dyskryminacyjne traktowanie – osoby młode i kobiety. I chcą temu przeciwdziałać.