Polska od początku wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie prowadziła operację pod kryptonimem „Zatoka”. Pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej”. Dlatego też Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego zdecydowało, że operacja ta stanie się elementem działań sojuszniczych w ramach „Baltic Sentry” i będzie koordynowana przez dowództwo regionalne CTF Baltic. Jak informuje „Rzeczpospolitą” Czesław Cichy z COM-DKM operacja „Zatoka” jest prowadzona w sposób ciągły i na razie nie ma planu jej zakończenia. – Do tej pory nie stwierdzono bezpośrednich ataków na polską infrastrukturę krytyczną, jednakże stałemu monitoringowi podlegają jednostki manewrujące w bezpośredniej bliskości tej infrastruktury oraz rejony objęte pracami związanymi z budową farm wiatrowych – dodaje Czesław Cichy.
Kto
uczestniczy w operacji Zatoka prowadzonej przez Marynarkę Wojenną RP
Monitoring odbywa się 24 godziny na dobę. W operacji tej uczestniczy kilkanaście okrętów z 3 Flotylli Okrętów oraz 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. – Ich załogi monitorują rejony, gdzie znajduje się newralgiczna dla Polski infrastruktura. Śledzą ruch innych jednostek, starając się zwracać uwagę na wszelkie podejrzane zachowania. Chodzi na przykład o sytuacje, gdy jednostka przemieszcza się bez włączonego transpondera AIS, który pozwala pozyskać informacje o jej pochodzeniu, kursie i docelowym porcie, lub kiedy przez dłuższy czas, a do tego bez wyraźnego celu, dany statek przebywa w okolicach platform wydobywczych, gazociągów czy podmorskich kabli – opisuje Czesław Cichy.
Marynarka Wojenna współpracuje z Morskim Odziałem Straży Granicznej, administracją morską oraz operatorami gazociągów, podwodnych kabli energetycznych i telekomunikacyjnych. W operacji uczestniczą też samoloty Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz Straży Granicznej. – Ułożone na dnie instalacje monitorowane są przez specjalistyczne pojazdy podwodne, w które wyposażone są między innymi nowoczesne niszczyciele min typu Kormoran II – dodaje Czesław Cichy.
Na Bałtyku odbywają się cyklicznie sojusznicze ćwiczenia z udziałem Marynarki Wojennej. Od 3 do 21 czerwca zaplanowane są manewry Baltops-25, następnie operacje rozminowania prowadzone u wybrzeży państw bałtyckich w ramach ćwiczenia „Open Spirit”, a także manewry „Northern Coasts” i „Freezing Winds”.