Jak ZUS wylicza emeryturę? Kluczowe są te wskaźniki

Wysokość emerytury wyliczonej przez ZUS zależy od kilku czynników, w tym m.in. od kapitału początkowego oraz od publikowanej przez Główny Urząd Statystyczny tablicy średniego dalszego trwania życia. Wyjaśniamy, jak ZUS wylicza emeryturę.

Publikacja: 05.04.2025 06:37

Jak ZUS wylicza emeryturę?

Jak ZUS wylicza emeryturę?

Foto: Robert / Adobe Stock

Podstawę prawną wyliczania emerytury przez ZUS stanowi ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak ZUS wylicza emeryturę? Podstawa obliczenia emerytury

ZUS wylicza emeryturę, dzieląc podstawę obliczenia emerytury przez średnią długość dalszego trwania życia, wyrażoną w miesiącach.

Aby ustalić podstawę obliczenia emerytury, ZUS bierze pod uwagę, jak wynika z informacji zamieszczonych na jego stronie internetowej, następujące czynniki:

  • zwaloryzowany kapitał początkowy (w przypadku osób objętych ubezpieczeniem społecznym przed 1 stycznia 1999 roku);
  • zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, które zostały zapisane na koncie danej osoby w ZUS po 1998 roku (do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zacznie być tej osobie wypłacana emerytura);
  • zwaloryzowane środki zapisane na subkoncie w ZUS, w tym także te przeniesione z otwartego funduszu emerytalnego – OFE (w przypadku osób będących członkami OFE).

Czytaj więcej

Nowe tablice do wyliczania emerytury. Kto dostanie niższe świadczenie?

Jeżeli dana osoba była przed 1999 rokiem objęta ubezpieczeniem społecznym, natomiast nie była po 1998 roku objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, wówczas do ustalenia podstawy emerytury tej osoby ZUS weźmie jedynie kapitał początkowy.

Środki zapisane na subkoncie w ZUS nie będą natomiast uwzględniane do ustalenia wysokości emerytury w przypadku ubiegania się o:

  • wcześniejszą emeryturę,
  • emeryturę obliczaną w tzw. mieszanej wysokości,
  • emeryturę i spełniania warunków do przyznania okresowej emerytury kapitałowej.

Z kolei przy obliczaniu wysokości emerytury osoby, która osiągnęła wiek emerytalny i pobiera już wcześniejszą emeryturę, podstawa obliczenia emerytury pomniejszona zostanie o łączną kwotę otrzymanych już świadczeń.

Autopromocja
energia.rp.pl

Pogłębiona wiedza
o rynku paliw

SPRAWDŹ

Jak ZUS wylicza emeryturę? Ważna jest tablica średniego dalszego trwania życia

Średnie dalsze trwanie życia, jak wynika z informacji podanych na stronie internetowej ZUS, to przewidywana liczba miesięcy, przez którą dana osoba będzie pobierać emeryturę.

Czytaj więcej

Nie tylko 13. emerytura. Te osoby dostaną kolejne dodatkowe świadczenie

Tablica średniego dalszego trwania życia jest do 31 marca każdego roku ogłaszana przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Stanowi ona podstawę do obliczenia emerytur, o które wnioski zostaną złożone od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku. GUS w swoich tablicach uwzględnia prognozowaną długość życia dla osób w wieku od 30 do 90 lat.

Im wyższa jest prognozowana średnia długość dalszego trwania życia dla osób ubiegających się o emeryturę, a więc im dłużej mają one ją pobierać, tym niższa będzie wysokość świadczenia. Zgromadzony przez nie kapitał dzielony będzie bowiem przez większą liczbę miesięcy. Jeśli natomiast dana osoba osiągnęła wiek emerytalny przed złożeniem wniosku i obowiązywała wówczas inna tablica średniego dalszego trwania życia, ZUS weźmie pod uwagę tę tablicę, która będzie dla tej osoby korzystniejsza.

Tablica średniego dalszego trwania życia 2025

Ostatnia tablica średniego dalszego trwania życia opublikowana została przez GUS 25 marca 2025 roku. Prognozowana w niej długość życia uległa zwiększeniu w porównaniu do tablicy z 2024 roku. Zmiany widać m.in. w przypadku osób, które w tym roku osiągnęły wiek emerytalny. Prognozowana średnia długość życia dla kobiet, które w tym roku ukończyły 60 lat, wynosi 266,4 miesiące. Wartość ta w tablicach GUS z 2024 roku wynosiła 264,2 miesiące. W przypadku mężczyzn, którzy w tym roku ukończyli 65 lat, prognozowana średnia długość życia wynosi 220,8 miesięcy, a w 2024 roku było to 218,9 miesięcy.

Nowe tablice średniego dalszego trwania życia nie dotyczą osób, które już pobierają emeryturę i nie odprowadzały nowych składek emerytalnych. Emeryci, którzy pracowali i odprowadzali składki emerytalne, mogą wnioskować o przeliczenie świadczenia. Wówczas jednak aktualnie obowiązująca tablica GUS zastosowana zostanie jedynie do dodatkowych składek, a nie do całego świadczenia.

Czytaj więcej

Zmiany w wypłatach 13. emerytury. Terminy przelewów w kwietniu 2025

Kalkulator emerytalny ZUS

Wysokość prognozowanej emerytury można samodzielnie wyliczyć za pomocą kalkulatora emerytalnego dostępnego na stronie internetowej ZUS. Przy czym, jak można na niej przeczytać, „Obliczenia w kalkulatorze emerytalnym to prognoza, a nie faktyczna emerytura […]. Prognozowana kwota emerytury, którą obliczysz przy pomocy kalkulatora, nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń”.

Wyliczenia za pomocą kalkulatora emerytalnego ZUS można przeprowadzić w wersji:

  • uproszczonej – podaje się w niej mniejszą liczbę parametrów potrzebnych do wyliczenia prognozowanej emerytury, ale jest tu również mniejsza swoboda wyboru;
  • zaawansowanej – podaje się w niej większą liczbę parametrów potrzebnych do wyliczenia prognozowanej emerytury i tym samym jest większa swoboda wyboru.

Kalkulator emerytalny ZUS przy wyliczeniach bierze pod uwagę m.in. podane przez ubezpieczonego parametry oraz przyjęte założenia makroekonomiczne. Uwzględniane są m.in. prognozy dotyczące inflacji, realnego wzrostu wynagrodzeń, wskaźników waloryzacji składek i kapitału początkowego.

Podstawę prawną wyliczania emerytury przez ZUS stanowi ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak ZUS wylicza emeryturę? Podstawa obliczenia emerytury

Pozostało jeszcze 97% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Lista zniżek i ulg dla seniorów. Niektóre dotyczą osób już od 60. roku życia
Praca, Emerytury i renty
Kolejna podwyżka emerytur i rent w 2025 roku? Jest jeden warunek
Praca, Emerytury i renty
14. emerytura tylko dla części seniorów. Kto nie otrzyma dodatkowego świadczenia?
Prawo w Polsce
Sąd uchylił decyzję KRRiT. Chodzi o koncesje dla TV Republika i wPolsce24
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
W sądzie i w urzędzie
Większe rygory dla strony z prawnikiem. Trybunał Konstytucyjny zdecydował