Darmowe sanatorium z ZUS na nowe schorzenia

Bezpłatna rehabilitacja lecznicza finansowana przez ZUS i przeznaczona dla osób zagrożonych utratą zdolności do pracy, obejmuje od kwietna nowe schorzenia. Odbywa się ona przez 24 dni w trybie ambulatoryjnym lub stacjonarnym, który obejmuje całodobowy pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym (sanatorium).

Publikacja: 08.04.2025 12:18

Sanatorium za darmo z ZUS: Kto może otrzymać skierowanie?

Sanatorium z ZUS

Sanatorium za darmo z ZUS: Kto może otrzymać skierowanie?

Foto: Artur Rorat

dgk

Jak informuje ZUS, od 1 kwietnia 2025 roku z rehabilitacji leczniczej mogą skorzystać osoby ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego oraz osoby, które potrzebują wczesnej rehabilitacji po wypadkach. Te ostatnie zostaną skierowane do Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie albo do ośrodka Vratislavia Medica we Wrocławiu.

Komu ZUS opłaci rehabilitację leczniczą

Rehabilitacja finansowana przez ZUS to forma prewencji rentowej - pozwala kontynuować karierę zawodową mimo przebytych urazów czy ciężkich chorób. Z programu rehabilitacji leczniczej mogą skorzystać osoby czynne zawodowo i ubezpieczone w ZUS, zagrożone utratą zdolności do pracy z powodu stanu zdrowia. Mają do niego prawo także ci, którzy pobierają zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy.  Musi jednak istnieć szansa, że rehabilitacja pozwoli odzyskać zdolność do pracy.  

Czytaj więcej

Sanatorium z szybkim terminem i za darmo. Jak dostać skierowanie z ZUS?

Z rehabilitacji można również skorzystać wówczas, gdy podczas kontroli zwolnienia lekarskiego lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę, ale również wtedy, gdy ubezpieczony stara się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym (pobyt całodobowy w ośrodku rehabilitacyjnym) mogą liczyć ubezpieczeni w przypadku schorzeń narządu ruchu, także po wypadku (wczesna rehabilitacja po wypadkach), a także układu krążenia, układu oddechowego, psychosomatycznych, narządu głosu, onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego, ośrodkowego układu nerwowego. 

W systemie ambulatoryjnym (codzienne wizyty w wyznaczonych godzinach) można otrzymać skierowanie w przypadku schorzeń narządu ruchu i układu krążenia (w tym w ramach rehabilitacji monitorowanej telemedycznie).

Rehabilitacja lecznicza z ZUS bez żadnych kosztów i konieczności brania urlopu

Rehabilitacja lecznicza trwa 24 dni, lecz lekarz w ośrodku może ją wydłużyć albo skrócić. Osoba skierowana na takie leczenie nie ponosi żadnych kosztów związanych z rehabilitacją, zakwaterowaniem, wyżywieniem i dojazdem najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Nie musi także korzystać z urlopu wypoczynkowego, ponieważ lekarz wystawi na ten czas zaświadczenie ZLA (tzw. zwolnienie lekarskie, pot. L4).

Program rehabilitacji leczniczej jest kompleksowy i ustalany indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia. Obejmuje niezbędne badania, fizjoterapię ze szczególnym uwzględnieniem kinezyterapii, oddziaływania psychologiczne oraz edukację zdrowotną.

ZUS nie ma własnych ośrodków rehabilitacyjnych, dlatego zawiera umowy z placówkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki zlokalizowane są na terenie całej Polski, nie tylko w miejscowościach uzdrowiskowych.

Czytaj więcej

Na rehabilitację do sanatorium szybciej z ZUS

Jak złożyć wniosek o sanatorium z ZUS

O skierowanie na rehabilitację leczniczą można poprosić swojego lekarza rodzinnego albo specjalistę. To lekarz wypełnia wniosek, a także może go złożyć elektronicznie w imieniu pacjenta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS lub w aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza.

Lekarz może również wystawić wniosek w formie papierowej. Wówczas ubezpieczony osobiście, przez pełnomocnika lub pocztą dostarcza taki wniosek do dowolnej placówki ZUS wraz z dokumentacją medyczną.

Trzeba jeszcze poczekać na orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, zwykle wydawane na podstawie informacji od lekarza leczącego oraz zgromadzonej dokumentacji medycznej. Orzecznik może jednak zdecydować, że konieczne będzie przeprowadzenie badania. Na podstawie orzeczenia ZUS wystawi „Zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą”.

Jak informuje ZUS, od 1 kwietnia 2025 roku z rehabilitacji leczniczej mogą skorzystać osoby ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego oraz osoby, które potrzebują wczesnej rehabilitacji po wypadkach. Te ostatnie zostaną skierowane do Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie albo do ośrodka Vratislavia Medica we Wrocławiu.

Komu ZUS opłaci rehabilitację leczniczą

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Wyrok SN trzeba pominąć. Rzecznik TSUE: głęboki kryzys polskiego sądownictwa
Zawody prawnicze
Notariusz nie zapłaci 35 tys. zł za czynności w siedzibie dewelopera
Zawody prawnicze
Pełnomocnik z urzędu może skarżyć zbyt niską zapłatę. Ważna uchwała SN
Praca, Emerytury i renty
Kiedy ponownie wzrośnie płaca minimalna? Perspektywy na 2025 i 2026 rok
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja rządowa
Przepadli w konkursie, dostali największą dotację. Wybrała ich ministra kultury