Joanna Ćwiek: Fiskus nie tylko dobija szpitale, zabiera też czas potrzebny na leczenie

Ostatnią rzeczą, której dziś potrzeba szpitalom, są kłopoty z fiskusem. Ten zaś oczekuje zapłacenia przez nie podatku od dochodu w sytuacji, gdy toną w długach, a NFZ zalega z zapłatą części zobowiązań wobec nich.

Absurd w polskiej służbie zdrowia. Szpitale muszą płacić podatek od biedy

Szpitale muszą płacić podatek do dochodów, choć wykazują straty. To absurd akceptowany od lat przez urzędy skarbowe.

Szpitale toną w długach. Czy będą ograniczać liczbę pacjentów?

Do tej pory Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczył się ze szpitalami dopiero za dwa kwartały tego roku. Znaczną część pieniędzy konsumują wydatki na pensje pracowników medycznych. Podwyżki zapewnił PiS, ale nie wskazał źródła finansowania.

Unijna dyrektywa doprowadzi do wzrostu cen leków? Branża szykuje skargę do TSUE

Producenci leków nie zgadzają się z nadmiernym obciążeniem ich kosztami za usunięcie mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych. A skutki w postaci wyższych cen leków odczują pacjenci.

Reforma szpitali na politycznym zakręcie

Projekt zmian w szpitalnictwie, po tym jak dwukrotnie spadł z porządku obrad Rady Ministrów, będzie ponownie konsultowany. Publiczne konsultacje reformy rozpoczną się w tym tygodniu i potrwają 30 dni – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Reforma szpitali. Projekt trafi do ponownych konsultacji

Resort zdrowia zdecydował o skierowaniu przepisów dotyczących zmian w szpitalnictwie ponownie do konsultacji społecznych. Projekt reformy budzi wątpliwości m.in. strony społecznej. Związkowcy obawiają się redukcji etatów na skutek łączenia szpitali.

Zespół Trójstronny pochyli się nad płacami lekarzy

Wynagrodzenia w ochronie zdrowia z uwzględnieniem wynagrodzeń osób zatrudnionych na kontraktach to jeden z tematów, którymi zajmie się Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia. Jego posiedzenie odbędzie się w środę, 13 listopada.

Rząd ma pomysł na rozładowanie kolejek do lekarzy

Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie nowych rozwiązań z myślą o zwiększeniu liczby pierwszorazowych wizyt u lekarzy specjalistów. W grę wchodzą korekty w finansowaniu kolejnych porad przez NFZ – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Debata Medycznej Racji Stanu. W zdrowiu liczy się także arytmetyka

Rosnące wydatki ZUS na świadczenia z ubezpieczeń społecznych, związane z niezdolnością do pracy, dowodzą ścisłej zależności między kondycją zdrowotną i produktywnością Polaków.

Jerzy Szafranowicz: Reforma szpitali będzie dobrowolna

Jeśli porodów jest mniej niż 300, ale szpital ma takie położenie geograficzne, że dojazd pacjentki w inne miejsce w trakcie akcji porodowej jest zbyt odległy, to nikt go nie zlikwiduje – mówi Jerzy Szafranowicz, wiceminister zdrowia.

Temat podwyżek w ochronie zdrowia wróci już za chwilę

Opieka koordynowana w POZ, płace w ochronie zdrowia i priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE to tematy, które znajdą się w agendzie kolejnego spotkania Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia - dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Jedna recepta, trzy różne apteki. Ministerstwo zdrowia planuje zmiany

Leki zapisane na jednej recepcie będzie można wykupić w różnych aptekach. Nad taką zmianą przepisów pracuje Ministerstwo Zdrowia.

Szpitale czekają na reformę, pacjenci na zniesienie limitów

Postulaty dotyczące ochrony zdrowia rządząca koalicja realizuje na pół gwizdka.

Co dalej z likwidacją porodówek? Będzie dodatkowe kryterium

Oprócz liczby przyjętych porodów o utrzymaniu lub likwidacji oddziału położniczego zadecyduje kryterium geograficzne.

Ważne zmiany dla pacjentów od października. Chodzi nie tylko o L4

Od 1 października pacjentów czekają zmiany. Zaczyna obowiązywać nowa lista leków refundowanych oraz nowy cennik opłat za pobyt w sanatorium. Ponadto inaczej będzie wyglądało wystawianie zwolnień lekarskich.

W NFZ brakuje pieniędzy na leczenie. Czy szpitale zaczną odsyłać pacjentów?

Aby pacjenci nie mieli ograniczonego dostępu do świadczeń, eksperci apelują o więcej pieniędzy z budżetu państwa i z Funduszu Medycznego.

Czy w ochronie zdrowia jest nowy kryzys, a szpitalom i oddziałom grozi zamknięcie

– Nie mam zamiaru zamykać żadnego szpitala. To zawsze jest decyzja samorządów. Nie brakuje pieniędzy, żeby zagwarantować bezpieczeństwo zdrowotne Polaków – mówi „Rz” minister zdrowia Izabela Leszczyna, która zapowiada zmiany w systemie ochrony zdrowia.