Darmowe leczenie przysługuje osobom ubezpieczonym, czyli takim, które podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego – pracownikom, emerytom, osobom bezrobotnym lub przedsiębiorcom, który prowadzą własną działalność gospodarczą – a także członkom ich rodzin, którzy zostali zgłoszeni do ubezpieczenia.
Ponadto między innymi kobieta w okresie ciąży, porodu oraz połogu, która nie jest ubezpieczona, otrzymuje świadczenia zdrowotne na zasadach ogólnych, jak osoba ubezpieczona. Jako osoba zgłoszona do ubezpieczenia traktowana jest również osoba uzależniona od alkoholu czy narkotyków, osoba pozbawiona wolności, a także osoba z zaburzeniami psychicznymi.
Co jednak w przypadku, gdy osoba nieubezpieczona musi skorzystać ze świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia?
Kto płaci za leczenie, gdy pacjent nie jest ubezpieczony?
Jeżeli pacjent nie jest uprawniony do bezpłatnej opieki zdrowotnej, czyli nie został zgłoszony do ubezpieczenia, za leczenie i inne świadczenia medyczne płaci z własnej kieszeni. Koszty te, wynikające z braku ubezpieczenia zdrowotnego, mogą być naprawdę wysokie, ponieważ obejmują nie tylko wizyty u specjalistów czy w szpitalu, lecz także wszelkie badania, leki, zabiegi, operacje czy rehabilitację.
Czytaj więcej
Problemy ze zdrowiem podczas pobytu za granicą mogą narazić nas na spore wydatki. W związku z tym NFZ przypomina o możliwości wyrobienia karty EKUZ, która zapewnia dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w krajach UE i EFTA.