Budowę schronu dla 600 osób planuje Sosnowiecki Szpital Miejski sp. z o.o. W przypadku zagrożenia część schronu mogłaby służyć kontynuacji świadczeń zdrowotnych, szczególnie dla pacjentów, dla których przerwanie terapii stanowi zagrożenie dla zdrowia lub życia. – Do realizacji projektu, a nawet jego przygotowania potrzeba nie tylko rozporządzenia w sprawie wymagań, jakie powinny spełniać schrony, miejsca schronu i inne budowle ochronne, ale również zmiany rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wymagań, jakie powinny spełniać pomieszczenia i urządzenia podmiotu leczniczego. Obecnie rozporządzenie nie dopuszcza prowadzenia działalności leczniczej, w planowanym zakresie, poniżej poziomu gruntu – mówi prezes zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Aneta Kawka. Jak dodaje, aktualnie szpital koncentruje się na pozyskaniu środków na budowę szpitalnego oddziału ratunkowego ze schronem oraz przygotowuje się do tej realizacji w zakresie, na jaki pozwalają obecne przepisy.
Jakie wymogi musi spełnić szpitalny schron
Schron wybudować chce także Szpital im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie. Istniejący plan funkcjonalno-użytkowy budynku szpitala zakłada przystosowanie dwukondygnacyjnego, podziemnego parkingu o powierzchni ponad 2 tys. mkw. wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi do pełnienia strategicznej funkcji ochronnej. W jego obszarze planowane jest wygospodarowanie przestrzeni z niezależnym zasilaniem energetycznym przeznaczonej na stanowiska intensywnej opieki medycznej oraz mała sala operacyjna. – Szpital znajduje się w strategicznej lokalizacji wzdłuż Wisły, co ma kluczowe znaczenie zarówno w kontekście zarządzania kryzysowego, jak i dostępności dla pacjentów z różnych części miasta oraz regionu – podkreśla Tomasz Kopiec, dyrektor Szpitala im. prof. W. Orłowskiego CMPK w Warszawie. Jak dodaje, od kilkunastu miesięcy placówka przygotowuje się od strony koncepcyjnej i formalnej do realizacji tej inwestycji.
Czytaj więcej
Samorządowcy odpowiadający za zarządzanie kryzysowe chcą zobaczyć, w jaki sposób funkcjonują schr...
Koncepcje garażu podwójnego zastosowania (garaż wielopoziomowy i szpital podziemny w sytuacji kryzysowej) dla szpitala WIM-PIB w Legionowe opracował Wojskowy Instytutu Medyczny. – Projekty te powstały na bazie wizyt np. w Izraelu, gdzie tego rodzaju architektura jest owocem wieloletnich doświadczeń – wskazuje Marta Harazińska, rzecznik prasowa szpitala w Legionowie. Jak uzupełnia, w związku z tym, że teren, na którym miałby powstać budynek, jest nieuregulowany, a instytutowi nie zostały przyznane środki na budowę, nie są wykonane dalsze prace. Dotyczy to np. kosztorysów. – Z uwagi na zmieniające się ceny materiałów budowlanych byłby to przedwczesny, nieuzasadniony koszt dla placówki – przekazała „Rz” Harazińska.
Przepisy na długiej ścieżce biurokracji
W listopadzie ub.r. minister spraw wewnętrznych i administracji zapowiedział przekazanie samorządom 6 mld zł na budowę i przystosowanie schronów. – Żeby pieniądze popłynęły, najpierw musi zostać przyjęty Program Ochrony ludności i Obrony Cywilnej, a następnie dokonane przesunięcia w budżecie. Aby Program mógł zostać przyjęty przez Radę Ministrów, konieczne było zasięgnięcie wymaganych opinii, w tym Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu oraz uzgodnienie projektu z Ministrem Obrony Narodowej oraz Przewodniczącą Komitetu Pożytku Publicznego. Aktualnie projekt Programu oczekuje na uzgodnienie z Ministrem Obrony Narodowej oraz Przewodniczącym Komitetu Pożytku Publicznego. Po ich akceptacji, Program zostanie przedłożony Radzie Ministrów – mówi „Rz” Dariusz Marczyński, dyrektor Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA. Jak tłumaczy, po uchwaleniu programu przez RM szefowie MSWiA i MON składają wspólny wniosek do Ministra Finansów o uruchomienie środków. Ustawa daje Ministrowi Finansów 60 dni na dokonanie przesunięć w budżecie. - To się musi zakończyć jak najszybciej, bo wszyscy czekają na te środki finansowe – mówi Marczyński.