Dominika Pietrzyk

Dominika Pietrzyk

Dziennikarka, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W „Rzeczpospolitej” zajmuje się głównie polityką zdrowotną, sektorem medycznym i farmaceutycznym, ale jej zainteresowania zawodowe obejmują też rozwój sztucznej inteligencji. Pracowała m.in. w TVN24 BiS, Interii Biznes i w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Szpitale nie zdążą wydać wszystkich pieniędzy z KPO? Stracić może kardiologia

Ministerstwo Zdrowia nie ogłosiło jeszcze naboru w konkursach na kardiologię i dla szpitali ogólnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Uruchomienie 2,7 mld zł z KPO czeka na nowe prawo. W praktyce szpitale będą miały rok na wydanie tych pieniędzy.

NFZ szykuje zmiany, które mają skrócić kolejki do lekarzy

Przychodnie specjalistyczne, które nie zrealizują wyznaczonego odsetka pierwszorazowych wizyt pacjentów, dostaną mniej pieniędzy za zrealizowane świadczenia. Decyzję w tej sprawie w najbliższych tygodniach ma ogłosić prezes NFZ – dowiedziała się „Rz”.

Prof. A. Fal: "hMPV nie ma potencjału pandemicznego"

- hMPV to nie jest wirus o wysokiej zjadliwości. Nic nie wskazuje na to, by mógł wywołać nową pandemię, a już na pewno pandemię na miarę SARS-CoV-2 – mówi prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych PIM MSWiA w Warszawie.

Test HPV zastąpi cytologię w świadczeniach finansowych ze środków publicznych?

Ministerstwo Zdrowia rozważa usunięcie cytologii klasycznej z wykazu świadczeń gwarantowanych w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy. Zastąpić może ją test HPV HR na obecność wysokoonkogennych typów wirusa HPV.

Krztusiec w 2024 roku. 35-krotny wzrost liczby zachorowań

W 2024 roku odnotowano łącznie 32 430 przypadków zachorowań na krztuśca. To 35 razy więcej niż w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH – PIB.

Nie będzie ograniczeń w sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie zgadza się na zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w godzinach 22:00-6:00. - Na pewno będziemy tego stanowiska cały czas bronili – zapowiedział wiceszef resortu Michał Jaros.

Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło wykaz 301 substancji czynnych, które są kluczowe przy produkcji najpotrzebniejszych leków. – Będziemy chcieli, żeby nigdy ich w Polsce zabrakło – powiedział wiceminister zdrowia Marek Kos.

Branża mięsna czeka na otwarcie rynków azjatyckich

Do końca tego roku mogą zakończyć się negocjacje w sprawie zniesienia chińskiego zakazu importu drobiu z Polski. Na horyzoncie rysuje się też otwarcie rynku koreańskiego na polską wołowinę.

Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie

Szeroko pojmowane bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów będzie w centrum naszych działań i we wszystkich debatach na forum UE podczas polskiej prezydencji – mówi Katarzyna Kacperczyk, wiceminister zdrowia.