Absurd w polskiej służbie zdrowia. Szpitale muszą płacić podatek od biedy

Szpitale muszą płacić podatek do dochodów, choć wykazują straty. To absurd akceptowany od lat przez urzędy skarbowe.

Aktualizacja: 06.12.2024 08:50 Publikacja: 06.12.2024 04:31

Kwoty dodatkowego podatku nakładane na placówki medyczne sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych rocz

Kwoty dodatkowego podatku nakładane na placówki medyczne sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych rocznie

Foto: PAP/Grzegorz Momot

Czy podatek dochodowy należy się w sytuacji, w której podatnik dochodu nie ma? Co do zasady nie. Ale fiskus domaga się zapłaty. I to od placówek medycznych, które co do zasady są zwolnione z podatku. Takie praktyki – jak ustaliła „Rzeczpospolita”, mają miejsce od lat. Tylko nieliczne placówki decydują się na podjęcie sporu z władzami skarbowymi i w ogóle ujawnienie problemu. Jednej z nich udało się doprowadzić spór do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Dlaczego skarbówka kwestionuje wydatki szpitali

Problem dotyczy interpretacji przepisu, którego brzmienie w ogóle nie jest kontrowersyjne. Chodzi o art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Przewiduje on zwolnienie z podatku dochodów uzyskiwanych przez podmioty inne niż spółki, prowadzące szlachetną działalność. Wymieniono tam kilka jej rodzajów, m.in. oświatę, krzewienie kultury czy dobroczynność. Wyraźnie wskazano też ochronę zdrowia. Zwolnienie z podatku dotyczy dochodu przeznaczanego na statutowe cele tych podmiotów.

W zasadzie nie byłoby powodu do sporów nawet w sytuacjach, gdyby stosujące to zwolnienie szpitale czy instytuty medyczne przeznaczały swoje dochody na cele zupełnie niezwiązane ze swoja działalnością, np. na pikniki dla pracowników. Ale władze skarbowe w swoich decyzjach kwestionują coś innego. W decyzjach, do których dotarła „Rzeczpospolita”, zakwestionowano dwie pozycje: składki na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz zadośćuczynienia za błędy lekarskie. Organy skarbowe uznały, że takie wydatki nie są związane ze statutową działalnością w zakresie ochrony zdrowia.

W takich sytuacjach fiskus niejako z automatu uznaje, że kwota takiego wydatku odpowiada dochodowi wykorzystanemu nieprawidłowo w świetle art. 17 ust. 1 pkt ustawy o CIT. Tym samym uznają taką kwotę dochodu za niepodlegającą zwolnieniu i nakładają na nią 19-procentowy CIT. Nie ma przy tym znaczenia, że taka placówka medyczna z reguły ogólnie wykazuje stratę podatkową, a nie dochód.

Czytaj więcej

Szpitale toną w długach. Czy będą ograniczać liczbę pacjentów?

Dyrektor szpitala o paradoksie: podatek dochodowy od wydatków, a nie od dochodu

W uzasadnieniu jednej z takich decyzji warszawski urząd celno-skarbowy zauważa nawet, że „środki wydatkowane na PFRON niewątpliwie wiążą się z prowadzoną przez instytut działalnością, jednakże nie mieszczą się w kategorii wydatków statutowych z zakresu ochrony zdrowia”. A dlaczego? Bo cele statutowe tegoż (dość znanego) instytutu „nie obejmują prowadzenia działalności w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej”.

A przecież prowadzenie ośrodka rehabilitacji nie ma z tym wiele wspólnego. Składki na PFRON obciążają każdego pracodawcę, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników, jeżeli nie osiąga sześcioprocentowego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Zastrzegająca anonimowość dyrektor finansowa jednego z takich instytutów zdrowotnych w rozmowie z „Rzeczpospolitą” nie kryje rozczarowania polityką władz skarbowych i niezrozumieniem specyfiki działalności medycznej. – Nie zatrudniamy wielu osób niepełnosprawnych, bo przecież praca lekarza wymaga nie tylko wysokich kwalifikacji umysłowych, ale też pełnej sprawności fizycznej, by właściwie spełniać swoje zawodowe zadania – zauważa nasza rozmówczyni. A za prawdziwe kuriozum uważa ona kwestionowanie wypłacanych byłym pacjentom zadośćuczynienia za błędy w sztuce medycznej.

– Jest to również nierozerwalnie związane z naszą działalnością. Często płacimy za takie błędy z lat, gdy na rynku nie były jeszcze dostępne ubezpieczenia od ryzyka takich błędów. Paradoksalnie płacimy zatem podatek dochodowy od wydatków, a nie od dochodu – zżyma się pani dyrektor.

Czytaj więcej

Joanna Ćwiek: Fiskus nie tylko dobija szpitale, zabiera też czas potrzebny na leczenie

Finał dodatkowego podatku dla szpitali będzie w sądzie

Jak udało nam się ustalić, kwoty podatku nakładane na placówki medyczne, z tych właśnie powodów, sięgają nawet kilkuset tysięcy złotych rocznie. Nie poprawia to sytuacji finansowej szpitali i innych placówek medycznych, i tak na ogół zadłużonych.

Niewykluczone, że do precedensowego rozstrzygnięcia w tej sprawie dojdzie w najbliższych miesiącach. Na 10 stycznia w Naczelnym Sądzie Administracyjnym zaplanowano rozprawę dotycząca podobnego sporu. Będzie to finał sprawy jednej z placówek medycznych, która wcześniej częściowo wygrała spór z fiskusem w wojewódzkim sądzie administracyjnym (sygn. akt III SA/Wa 1831/21).

OPINIA
Bartosz Czerwiński, adwokat, Partner w EY

Przepisy zwalniające z CIT dochód przeznaczony na określone cele statutowe, wspomagające państwo w jego zadaniach, wydają się właściwie sformułowane. Niestety, m.in. w przypadku placówek leczniczych bywają one niewłaściwie interpretowane przez władze skarbowe. Kwestionowane są wydatki np. na składki na PFRON czy też zadośćuczynienia za błędy w sztuce lekarskiej. A przecież w przypadku podmiotów leczniczych są to wydatki wprost związane z działalnością w zakresie ochrony zdrowia – gdyby dany podmiot nie prowadził takiej działalności, to by ich nie ponosił, bo to jego jedyna działalność. Władze skarbowe w wielu przypadkach nie zadają sobie też trudu, by sprawdzić, skąd pochodzą pieniądze na finansowanie tych wydatków. Często pochodzą one np. z bieżącej działalności czy z pożyczek, więc ich poniesienie nie ma żadnego powiązania z uprzednim zadeklarowaniem dochodu jako zwolnionego. Praktyka wynikająca z orzecznictwa sądów i wydawanych interpretacji pokazuje, że nie są to przypadki pojedyncze. Najczęściej jednak publicznym placówkom brakuje determinacji, by kwestionować decyzje urzędów skarbowych.

Czy podatek dochodowy należy się w sytuacji, w której podatnik dochodu nie ma? Co do zasady nie. Ale fiskus domaga się zapłaty. I to od placówek medycznych, które co do zasady są zwolnione z podatku. Takie praktyki – jak ustaliła „Rzeczpospolita”, mają miejsce od lat. Tylko nieliczne placówki decydują się na podjęcie sporu z władzami skarbowymi i w ogóle ujawnienie problemu. Jednej z nich udało się doprowadzić spór do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo rodzinne
Po rozwodzie 90 proc. majątku dla męża. Sąd: długo żyli oddzielnie
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile renty wdowiej dostaniesz? ZUS uruchomił specjalny kalkulator
Materiał Promocyjny
eDO Post – nowa era bezpiecznej komunikacji cyfrowej dla biznesu
Podatki
Drugi próg podatkowy. Ile wynosi i jaki podatek trzeba zapłacić?