Komercjalizacja szpitali. MZ nie wyklucza wycofania się z planowanej zmiany

Budzący emocje temat umożliwienia konsolidacji placówek ochrony zdrowia ze spółkami będzie poruszony w trakcie wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

Jest nowy pomysł na przyciągnięcie pielęgniarek i położnych do pracy w zawodzie

Jest pomysł, jak przyciągnąć do pracy pielęgniarki i położne, które miały przerwę w wykonywaniu zawodu. Dostaną wynagrodzenie za przeszkolenie trwające nawet pół roku.

Nielimitowane świadczenia na razie nie skracają kolejek

Eksperci upierają się, aby znieść limity w leczeniu szpitalnym, bo wyleczony pacjent oznacza oszczędności, a ograniczanie dostępu do leczenia jest niezgodne z konstytucją.

Brakuje lekarzy orzeczników ZUS. Rząd ma plan, jak ratować sytuację

Zmienią się zasady zatrudniania i wynagradzania lekarzy orzeczników. A stawiane im wymogi odnośnie do kwalifikacji będą poluzowane.

Sytuację NFZ można poprawić. Biznes wskazuje jak

Podwyższenie składki zdrowotnej, ulga podatkowa dla pacjentów czy połączenie funduszu chorobowego i zdrowotnego mają według ekspertów Federacji Przedsiębiorców Polskich poprawić sytuację w ochronie zdrowia.

Szpitale czekają na reformę, pacjenci na zniesienie limitów

Postulaty dotyczące ochrony zdrowia rządząca koalicja realizuje na pół gwizdka.

Szpitale bez kar za brak lekarza w karetce

Lekarzy brakuje w ponad połowie specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego. Szpitale zyskają dodatkowe pół roku, by uporać się z tym problemem.

W NFZ brakuje pieniędzy na leczenie. Czy szpitale zaczną odsyłać pacjentów?

Aby pacjenci nie mieli ograniczonego dostępu do świadczeń, eksperci apelują o więcej pieniędzy z budżetu państwa i z Funduszu Medycznego.

Konrad Burdziak: Czy lekarze mogą zaufać wytycznym w sprawach aborcji?

Nie są one wiążące dla organów odpowiedzialnych za stosowanie prawa karnego, w szczególności dla prokuratury i sądów. Dla zapewnienia bezpieczeństwa medyków potrzebne są zmiany ustawowe.

Ponad 6600 rezydentur czeka na lekarzy

6651 miejsc rezydenckich w najbliższym postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne, które rozpocznie się 1 października 2024 r. Aż 4242 rezydentury zostały przeznaczone na specjalizacje priorytetowe: medycynie rodzinną, internę oraz pediatrię.

Szpitale mają problem z pielęgniarkami. Z obawą czekają na wyrok

Zapadają kolejne wyroki w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek po zmianie przepisów w 2022 r. Kluczowe będzie orzeczenie Sądu Najwyższego, które ma być wydane w najbliższych miesiącach.

Kara dla lekarza antyszczepionkowca nie narusza praw człowieka

Kara dla lekarza za składanie naukowo nieuzasadnionych oświadczeń o nieskuteczności szczepionek nie narusza prawa do swobody wypowiedzi - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Mikołaj Małecki: Karygodne zaniechania w prawie aborcyjnym

Legislacja w zakresie aborcji ukształtowana nieistniejącymi wyrokami pseudotrybunału godzi w standardy państwa prawa. Wszystko to podważa wiarygodność obietnic o powrocie praworządności ponad politycznymi podziałami.

Fizjoterapeuta orzeknie o rehabilitacji. Nowe uprawnienia także dla pielęgniarek

Rząd chce poluzować wymogi dotyczące zatrudnienia lekarzy orzeczników ZUS.

Niższe składki nie dla wszystkich medyków? Wątpliwa ulga w ZUS

Lekarz, który w ramach działalności współpracuje z podmiotem, gdzie odbywał staż, nie skorzysta z preferencji.

Samorząd lekarski interweniuje u Tuska ws. "zjadania pieniędzy przez biały personel"

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej w oficjalnym piśmie odniósł się do słów posła Przemysława Witka z Koalicji Obywatelskiej, który stwierdził, że "każda próba korygowania reformy służby zdrowia kończyła się tym, że zjadał to biały personel - w tym głównie lekarze".

Adwokat proponuje uchylenie ustawy o lekarzu sądowym

- Lekarzy sądowych jest skrajnie mało, żartobliwie instytucja ta nazywana jest Yetim wymiaru sprawiedliwości – mówi dr Karol Pachnik, adwokat, który wniósł do Senatu petycję z propozycją uchylenia ustawy o lekarzach sądowych.

3 miliardy zł na onkologię i psychiatrię. Ale czy wyłącznie?

Kwota rzędu 3 miliardów złotych trafić ma do NFZ w celu dofinansowania psychiatrii dziecięcej i onkologii. Zdaniem praktyków pieniądze mogą trafić także na nadwykonania, a nie tylko dodatkowe świadczenia.