W NFZ brakuje pieniędzy na leczenie. Czy szpitale zaczną odsyłać pacjentów?

Aby pacjenci nie mieli ograniczonego dostępu do świadczeń, eksperci apelują o więcej pieniędzy z budżetu państwa i z Funduszu Medycznego.

Konrad Burdziak: Czy lekarze mogą zaufać wytycznym w sprawach aborcji?

Nie są one wiążące dla organów odpowiedzialnych za stosowanie prawa karnego, w szczególności dla prokuratury i sądów. Dla zapewnienia bezpieczeństwa medyków potrzebne są zmiany ustawowe.

Ponad 6600 rezydentur czeka na lekarzy

6651 miejsc rezydenckich w najbliższym postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne, które rozpocznie się 1 października 2024 r. Aż 4242 rezydentury zostały przeznaczone na specjalizacje priorytetowe: medycynie rodzinną, internę oraz pediatrię.

Szpitale mają problem z pielęgniarkami. Z obawą czekają na wyrok

Zapadają kolejne wyroki w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek po zmianie przepisów w 2022 r. Kluczowe będzie orzeczenie Sądu Najwyższego, które ma być wydane w najbliższych miesiącach.

Kara dla lekarza antyszczepionkowca nie narusza praw człowieka

Kara dla lekarza za składanie naukowo nieuzasadnionych oświadczeń o nieskuteczności szczepionek nie narusza prawa do swobody wypowiedzi - orzekł we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Mikołaj Małecki: Karygodne zaniechania w prawie aborcyjnym

Legislacja w zakresie aborcji ukształtowana nieistniejącymi wyrokami pseudotrybunału godzi w standardy państwa prawa. Wszystko to podważa wiarygodność obietnic o powrocie praworządności ponad politycznymi podziałami.

Fizjoterapeuta orzeknie o rehabilitacji. Nowe uprawnienia także dla pielęgniarek

Rząd chce poluzować wymogi dotyczące zatrudnienia lekarzy orzeczników ZUS.

Niższe składki nie dla wszystkich medyków? Wątpliwa ulga w ZUS

Lekarz, który w ramach działalności współpracuje z podmiotem, gdzie odbywał staż, nie skorzysta z preferencji.

Samorząd lekarski interweniuje u Tuska ws. "zjadania pieniędzy przez biały personel"

Prezes Naczelnej Izby Lekarskiej w oficjalnym piśmie odniósł się do słów posła Przemysława Witka z Koalicji Obywatelskiej, który stwierdził, że "każda próba korygowania reformy służby zdrowia kończyła się tym, że zjadał to biały personel - w tym głównie lekarze".

Adwokat proponuje uchylenie ustawy o lekarzu sądowym

- Lekarzy sądowych jest skrajnie mało, żartobliwie instytucja ta nazywana jest Yetim wymiaru sprawiedliwości – mówi dr Karol Pachnik, adwokat, który wniósł do Senatu petycję z propozycją uchylenia ustawy o lekarzach sądowych.

3 miliardy zł na onkologię i psychiatrię. Ale czy wyłącznie?

Kwota rzędu 3 miliardów złotych trafić ma do NFZ w celu dofinansowania psychiatrii dziecięcej i onkologii. Zdaniem praktyków pieniądze mogą trafić także na nadwykonania, a nie tylko dodatkowe świadczenia.

Składki lekarskie to nie podatki. Nie mogą się przedawnić

Składki członkowskie w izbie lekarskiej mają charakter cywilny i nie stosuje się do nich przedawnienia podatkowego.

Samorząd lekarski interweniuje. Wiceminister: "My, lekarze lubimy pieniążki"

Naczelna Izba Lekarska interweniuje w sprawie słów wiceministra zdrowia Jerzego Szafranowicza wypowiedzianych podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Zdrowia.

Ratownik medyczny przyjedzie na motorze. To niejedyna zmiana

Szykuje się wiele zmian. Ratownik medyczny dojedzie do pacjenta na motorze, a transport do szpitalnego oddziału ratunkowego ma zająć maksymalnie 45 minut.

Znika zakaz reklamy dla lekarzy, ale nie będzie dowolności

Lekarz może przekazywać informacje o oferowanych usługach, o ile taka informacja jest zgodna z zasadami kodeksu etyki lekarskiej – mówi dr n. med. Artur de Rosier, psychiatra, przewodniczący Komisji Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej.

Będą podwyżki dla lekarzy rezydentów. Ale nie takie, jakich oczekuje środowisko

Naczelna Izba Lekarska apeluje, aby rezydenci otrzymywali wynagrodzenie zasadnicze w wysokości dwóch średnich krajowych.

Ministerstwo Zdrowia przekazało wytyczne dotyczące wolnych dni na szkolenia

W związku z niejasnościami Ministerstwo Zdrowia przekazało wytyczne dotyczące wolnych dni na szkolenia. Chociaż interpretacja nie ma mocy prawnej, ratownicy medyczni mogą się na nią powoływać podczas negocjacji z pracodawcą.

Psychologowie z własnym samorządem i karami. Resort proponuje zmiany

Kontrola środowiska to szansa na wyeliminowanie osób, które nie powinny pracować z pacjentami.