.Jest to odpowiedź na ataki agresorów, do których dochodzi podczas udzielania przez ratowników medycznych pomocy. Szkoleniami z zakresu samoobrony oraz technik deeskalacyjnych będą w ciągu najbliższych 5 lat objęci wszyscy członkowie zespołów ratownictwa medycznego. Szkolenia będą finansowane przez wojewodów, ale możliwość ich finansowania albo dofinansowania będą mieli również dysponenci zespołów ratownictwa medycznego, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizatorzy przeszkolenia. Szkolenia będą mogły być także dofinansowywane ze środków europejskich.
Czytaj więcej
Do ataku agresywnego mężczyzny na personel medyczny doszło na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Le...
– Przygotowanie fizyczne do obrony własnej pozwoli ratownikowi medycznemu na odparcie ataku agresora, co, oczywiście, zwiększy jego bezpieczeństwo. Ważne jest, aby takimi szkoleniami zostały objęte osoby nimi zainteresowane – mówi Ireneusz Szafraniec, wiceprezes zarządu Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych.
Czytaj więcej
Wsłuchano się w głosy medyków, którzy oczekiwali na zwiększenie ich ochrony podczas interwencji....
Ratownik medyczny przyjedzie do pacjenta na motorze
Ustawa reguluje także utworzenie nowego typu zespołów ratownictwa medycznego, jakimi są motocyklowe jednostki ratownicze. Pierwsze motocyklowe jednostki ratownicze rozpoczną działalność od 1 lipca 2025 r. Zasadniczo czas działania tych jednostek to okres od 1 maja do 30 września, do 12 godzin w ciągu jednej doby. Ratownicy na motocyklach będą mogli dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, np. do parków lub do miejsc zakorkowanych. Zmianami objęto także liczbę osób w zespole ratownictwa medycznego. Ustalono, że jednostki mogą być dwu- lub trzyosobowe. Obecnie minimalny skład zespołów to dwie osoby uprawnione do ratownictwa medycznego. Także w praktyce ponad 90 proc. zespołów podstawowych jeździ w składzie dwuosobowym. Zdarza się jednak, że potrzebne są trzy osoby (np. przy resuscytacji krążeniowo-oddechowej w zespołach pozbawionych urządzeń do automatycznego masażu klatki piersiowej, podczas transportu pacjenta z otyłością olbrzymią lub z urazem wielonarządowym). Wprowadzenie zespołów ratownictwa medycznego w składzie trzyosobowym pozwoli na zróżnicowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia stawek ryczałtu dobowego w zależności od składu zespołu.