Komercjalizacja szpitali. MZ nie wyklucza wycofania się z planowanej zmiany

Budzący emocje temat umożliwienia konsolidacji placówek ochrony zdrowia ze spółkami będzie poruszony w trakcie wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

Publikacja: 08.11.2024 17:46

Komercjalizacja szpitali. MZ nie wyklucza wycofania się z planowanej zmiany

Foto: Adobe Stock

Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych wskazał, że należy rozważyć możliwość konsolidacji świadczeń realizowanych przez publiczne podmioty lecznicze ze świadczeniodawcami będącymi spółkami samorządowymi, posiadającymi umowy z NFZ na dany zakres.

Konsolidacja  świadczeń szpitali samorządowych ma pomóc optymalnie zarządzać finansami 

- Dla poprawy funkcjonowania ważna jest możliwość konsolidacji samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej z podmiotami, które są spółkami samorządowymi. Wtedy możliwa będzie konsolidacja placówek należących do jednego samorządu, które mają różną strukturę, np. samorząd wojewódzki będzie mógł połączyć swój SP ZOZ oraz należący do niego mały prywatny szpital psychiatryczny działający jako spółka. Taka spółka nadal jest przecież podmiotem publicznym, ponieważ należy do samorządu. Po umożliwieniu konsolidacji świadczeń tych podmiotów będą one mogły wspólnie uczestniczyć w programie restrukturyzacji czy razem ubiegać się o środki finansowe. Podkreślam, że nasze oczekiwania dotyczą spółek, których właścicielem jest samorząd, a nie spółek będących własnością prywatną – tłumaczy prezes Waldemar Malinowski.

Czytaj więcej

Liczba porodów nie zadecyduje o likwidacji porodówki

- Obecnie potencjalnie jest możliwość połączenia potencjału SP ZOZ i spółki prawa handlowego, ale wcześniej trzeba byłoby podjąć się skomplikowanej procedury: albo zlikwidować ZOZ, albo przekształcić ZOZ w spółkę prawa handlowego i połączyć dwie spółki. W takiej sytuacji są przede wszystkim samorządy województw oraz niektóre większe miasta. W przypadku powiatów ziemskich raczej do tego nie dochodzi – tłumaczy radczyni prawna Bernadeta Skóbel, kierownik działu monitoringu prawnego i ekspertyz w biurze Związku Powiatów Polskich. Jak dodaje, wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz tłumaczył, że intencją wprowadzenia zmiany jest umożliwienie samorządom połączenia ZOZ-ów i spółek prawa handlowego.

Pojawiła się jednak wątpliwości, że zaproponowany w projekcie przepis ułatwi prywatyzację lecznic. Zgodnie ze wskazanym przepisem, konsolidacji będą mogły podlegać SP ZOZ ze spółką kapitałową, w której wartość nominalna udziałów albo akcji należących do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, lub uczelni medycznej stanowi co najmniej 51 proc. kapitału zakładowego spółki, a w przypadku prostej spółki akcyjnej co najmniej 51 proc. ogólnej liczby akcji tej spółki.

- Mamy w Polsce 137 szpitali, które są spółkami. Robimy ustawę także dla nich, mówimy, możecie połączyć SP ZOZ ze spółką. Jeśli ktokolwiek boi się połączenia SP ZOZ-u ze spółką, jestem gotowa od tego odejść -zadeklarowała w piątek, 8 listopada minister zdrowia Izabela Leszczyna w programie „Gość Poranka”, na antenie TVP Info.

Posiedzenie Rady Ministrów, podczas którego rozpatrywany będzie projekt nowelizacji zakładający reformę systemu ochrony zdrowia, odbędzie się we wtorek, 12 listopada.

Ukształtowanie terenu ma znaczenie przy rozmieszczaniu oddziałów położniczych 

Do projektu nowelizacji ma zostać także włączone kryterium geograficzne jako jedno z decydujących przy podejmowaniu decyzji o utrzymywaniu porodówek. O takie kryterium, które będzie uwzględniać m.in.: ukształtowanie terenu, stan nawierzchni dróg, populację, gęstość zaludnienia, odległość od najbliższego oddziału o danym profilu (np. 45 km) także apelował Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych. Zatem, gdyby porodówka nie osiągnęła minimalnej liczby porodów, to i tak nie zostałaby zamknięta w przypadku, gdy dotarcie do innego szpitala zajęłoby pacjentkom zbyt wiele czasu, co stanowiłoby zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentek i dzieci.

- Wprowadzenie kryterium geograficznego jest krokiem w dobrym kierunku. Przy decydowaniu o rozmieszczeniu porodówek należy bowiem zwracać uwagę np. na utrudnienia komunikacyjne czy ukształtowanie terenu. Fundacja Rodzić po Ludzku zwracała na to uwagę już przy zamykaniu porodówki w Ustrzykach Dolnych, gdzie zabrakło takiego kryterium geograficznego – mówi  Joanna Pietrusiewicz, prezeska Fundacji Rodzić po Ludzku.

Czytaj więcej

NIK krytykuje wydatki szpitali. Ponad połowa niegospodarna

Na razie nie są jednak znane szczegóły dotyczące kryteriów pozostawienia porodówek – zostaną określone w rozporządzeniu. Prezeska Joanna Pietrusiewicz nie ukrywa jednak, że lepiej byłoby, gdybyśmy już teraz znali szczegóły dotyczące ustalania kryterium geograficznego przy pozostawianiu porodówek. - Pacjentki, które są w ciąży lub planują dziecko, oczekują ustaleń, które dadzą im poczucie bezpieczeństwa. Zgadzam się z Ministerstwem Zdrowia, że sytuacja demograficzna w Polsce bardzo się zmienia, więc trzeba do tej sytuacji dostosować szpitale, jednak młodzi ludzie planujący powiększenie rodziny chcą wiedzieć, czy porodówka, w której kobieta zamierza rodzić, nie będzie wkrótce zamknięta. Informacja, że zamkniętych zostanie ponad 100 porodówek, nie zachęca do planowania ciąży, a zniechęcanie do rodzenia dzieci jest ostatnią rzeczą, którą powinno robić państwo polskie – tłumaczy prezeska Joanna Pietrusiewicz.

- Rozwiązanie, które zaproponowaliśmy, dotyczące kryterium geograficznego przy utrzymywaniu porodówek, jest najbardziej rozsądne. Po analizie specyfiki terenu i uwzględnieniu sytuacji kadrowej należy ocenić, które rozwiązanie będzie dla pacjentek najbardziej bezpieczne. Pamiętajmy przy tym, że pacjentki chętniej wybierają odległe od ich miejsca zamieszkania wyspecjalizowane porodówki niż te, w których jest mniej niż 100 porodów rocznie – mówi Waldemar Malinowski, prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. Jak dodaje, ostateczne rozwiązania przyjęte przez ustawodawcę będą zależały od oceny zespołu specjalistów, który określi, jakie szanse na funkcjonowanie mają poszczególne oddziały. Konkrety będą natomiast znane dopiero po przedstawieniu rozwiązań technicznych przyjętych w rozporządzeniach do ustawy.

Gotowe rozwiązania na zamykanie porodówek

Prezeska Joanna Pietrusiewicz zauważa, że rozwiązaniem na likwidację części oddziałów jest umożliwienie dyrektorom szpitali wprowadzenia funkcjonujących na świecie domów narodzin, w których kobiety rodzą pod opieką położnych. Gdy natomiast położna uzna, że wymagany jest poród w szpitalu, pacjentka jest tam transportowana. - Nie generowałoby to dla państwa dodatkowych kosztów, ponieważ państwo i tak musi pokryć koszty porodu – mówi prezeska Joanna Pietrusiewicz.

Dobrym pomysłem jest także refundacja porodów domowych, w przypadkach, gdy kobieta i dziecko są zdrowi, nie ma większego ryzyka niż w przypadku porodu w szpitalu. W ocenie prezeski ważne jest także wprowadzenie kryterium jakości. - Przy decydowaniu o zamykaniu oddziałów należy brać pod uwagę oceny pacjentek – dodaje.

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Kolejny cios rządu w palaczy. Tym razem wbrew sztuce legislacyjnej
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego