Luis Antonio Tagle: Kim jest azjatycki kardynał i czy ma szanse zostać papieżem?

Śmierć Franciszka zapoczątkowała rytuał mający na celu wyłonienie nowego przywódcy Kościoła katolickiego. Przed każdym konklawe wiele mówi się o potencjalnych kandydatach na papieża. Jednym z nich może być Luis Antonio Tagle.

Publikacja: 24.04.2025 07:10

Luis Antonio Tagle jest jednym z potencjalnych „papabile”

Luis Antonio Tagle jest jednym z potencjalnych „papabile”

Foto: AFP

Ewentualnych kandydatów określa się mianem „papabile”. Jest to włoski neologizm, który teoretycznie odnosi się do każdego uczestnika konklawe, ale w praktyce dotyczy kardynałów, którzy są uznawani za faworytów i w związku z tym mają największe szanse zostać papieżem. Obecnie na liście znajdują się zarówno liberalni kardynałowie, którzy wspierali stanowisko zmarłego papieża, jak i konserwatywni oraz umiarkowani kandydaci.

Kim jest Luis Antonio Tagle?

Filipiński kardynał Luis Antonio Tagle bywa nazywany „azjatyckim Franciszkiem”. Jego nazwisko jest często wymieniane wśród liberałów w Kościele katolickim.

Luis Antonio Tagle ma 67 lat i otrzymał insygnia kardynalskie w 2012 r. z nominacji Benedykta XVI. Tagle początkowo chciał zostać lekarzem, ale ostatecznie trafił do seminarium San José, gdzie pobierał nauki od jezuitów. Kontynuował edukację na Ateneo de Manila University – prywatnym filipińskim uniwersytecie, również powiązanym z zakonem jezuitów. Luis Antonio Tagle uzyskał tytuł licencjata w 1977 r., a następnie tytuł magistra sztuk pięknych. Został wyświęcony na księdza w archidiecezji Manili w 1982 r.

Czytaj więcej

Pietro Parolin. Kim jest kardynał, który może zostać następcą Franciszka?

Po otrzymaniu święceń został kierownikiem duchowym i profesorem w lokalnym seminarium. W latach 1983–1985 pełnił funkcję rektora. Następnie został wysłany przez biskupa do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał licencjat z teologii w 1987 r. i doktorat w 1991 r. Po tym czasie Tagle wrócił na Filipiny, gdzie od 1993 do 1995 r. pełnił funkcję wikariusza biskupiego ds. zakonników, a od 1998 do 2001 r. proboszcza parafii katedralnej w Imus. W 2001 r. został mianowany przez Jana Pawła II biskupem diecezji Imus. Pełnił tę funkcję aż do 2011 r., gdy Benedykt XVI mianował go arcybiskupem Manili. Rok później przyjął insygnia kardynalskie.

W 2015 r. Luis Antonio Tagle został prezesem Caritas Internationalis. W 2019 r. wybrano go na kolejną 4–letnią kadencję, jednak w 2022 r. papież Franciszek odsunął go z tego stanowiska. Według doniesień jednego z byłych pracowników tej organizacji miało w niej dochodzić do zastraszania pracowników i tuszowania przestępstw.

Jeszcze w 2019 r. papież wezwał Tagle do rezydowania w Rzymie jako Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, która zajmowała się misyjną działalnością Kościoła katolickiego. W 2022 r. w wyniku rekonstrukcji kongregacja stała się częścią Dykasterii ds. Ewangelizacji, a Tagle jej Pro–Prefektem. W 2020 r. Franciszek wyniósł go do rangi kardynała–biskupa, co mogło oznaczać, że filipiński kardynał był wówczas faworyzowanym następcą.

Czytaj więcej

Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre

Jakie poglądy ma Luis Antonio Tagle?

Luis Antonio Tagle uchodzi za najbardziej liberalnego kandydata wśród wszystkich papabili i pod różnymi względami jest podobny do Franciszka. Do tej pory wykazywał bardziej lewicowe poglądy polityczne, krytykując postawę i język Kościoła katolickiego wobec osób homoseksualnych, niezamężnych matek oraz rozwiedzionych lub ponownie zamężnych katolików. Na temat kardynała wypowiedział się Edward Pentin, ekspert watykański i autor książki The Next Pope: The Leading Cardinal Candidates z 2020 r., w której opisał 19 najbardziej prominentnych kardynałów uważanych za faworytów do zastąpienia papieża Franciszka. Jego wypowiedź cytuje The Telegraph:

„Pięć lub sześć lat temu Tagle był faworytem papieża Franciszka na jego następcę. Jest szefem ważnej nowej Dykasterii ds. Ewangelizacji. Jest dość silnym kandydatem. I jest wciąż stosunkowo młody” – powiedział Pentin.

Czytaj więcej

Czy następcą papieża Franciszka może zostać kardynał z Afryki?

Publicznie Luis Antonio Tagle pokazuje się jako osoba z dużym poczuciem humoru, chętnie dzieląc się swoimi emocjami. Lubi wypowiadać się na tematy dotyczące sprawiedliwości społecznej. Tagle nie wyraził jednoznacznej opinii w sprawie błogosławieństwa par tej samej płci, mówił jednak o potrzebie otwartych dyskusji na temat celibatu duchownych. Kardynał kładzie również nacisk na kwestie ekologii.

Tagle posiada nie tylko wiele cech podobnych do Franciszka, ale także rozległe doświadczenie duszpasterskie i administracyjne oraz wykształcenie teologiczne i historyczne. Jeśli okaże się, że głosujący kardynałowie chcą kontynuacji pontyfikatu Franciszka i kolejnego papieża spoza Włoch, może okazać się faworytem. Kardynał jest również znany ze swoich zdolności językowych. Oprócz ojczystego tagalskiego biegle posługuje się angielskim i włoskim oraz zna francuski, koreański, chiński i łacinę. 

Ewentualnych kandydatów określa się mianem „papabile”. Jest to włoski neologizm, który teoretycznie odnosi się do każdego uczestnika konklawe, ale w praktyce dotyczy kardynałów, którzy są uznawani za faworytów i w związku z tym mają największe szanse zostać papieżem. Obecnie na liście znajdują się zarówno liberalni kardynałowie, którzy wspierali stanowisko zmarłego papieża, jak i konserwatywni oraz umiarkowani kandydaci.

Kim jest Luis Antonio Tagle?

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Kościół
Robert Sarah: Kim jest pochodzący z Afryki kardynał typowany na następcę Franciszka?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Kościół
Wyraźnie wzruszony J.D. Vance o spotkaniu z Franciszkiem. "Nie wiedziałem, że zostało mu mniej niż 24 godziny"
Kościół
Wierni już żegnają papieża Franciszka w Bazylice św. Piotra
Kościół
Franciszek bez piuski i pellegriny. Rozmowa z siostrą Marią Luisą Berzosą
Kościół
Tomasz Krzyżak: Nowego papieża poznamy prawdopodobnie 8 maja