Ewentualnych kandydatów określa się mianem „papabile”. Jest to włoski neologizm, który teoretycznie odnosi się do każdego uczestnika konklawe, ale w praktyce dotyczy kardynałów, którzy są uznawani za faworytów i w związku z tym mają największe szanse zostać papieżem. Obecnie na liście znajdują się zarówno liberalni kardynałowie, którzy wspierali stanowisko zmarłego papieża, jak i konserwatywni oraz umiarkowani kandydaci.
Kim jest Luis Antonio Tagle?
Filipiński kardynał Luis Antonio Tagle bywa nazywany „azjatyckim Franciszkiem”. Jego nazwisko jest często wymieniane wśród liberałów w Kościele katolickim.
Luis Antonio Tagle ma 67 lat i otrzymał insygnia kardynalskie w 2012 r. z nominacji Benedykta XVI. Tagle początkowo chciał zostać lekarzem, ale ostatecznie trafił do seminarium San José, gdzie pobierał nauki od jezuitów. Kontynuował edukację na Ateneo de Manila University – prywatnym filipińskim uniwersytecie, również powiązanym z zakonem jezuitów. Luis Antonio Tagle uzyskał tytuł licencjata w 1977 r., a następnie tytuł magistra sztuk pięknych. Został wyświęcony na księdza w archidiecezji Manili w 1982 r.
Czytaj więcej
Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 roku w wieku 88 lat. Media spekulują, kto będzie jego na...
Po otrzymaniu święceń został kierownikiem duchowym i profesorem w lokalnym seminarium. W latach 1983–1985 pełnił funkcję rektora. Następnie został wysłany przez biskupa do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał licencjat z teologii w 1987 r. i doktorat w 1991 r. Po tym czasie Tagle wrócił na Filipiny, gdzie od 1993 do 1995 r. pełnił funkcję wikariusza biskupiego ds. zakonników, a od 1998 do 2001 r. proboszcza parafii katedralnej w Imus. W 2001 r. został mianowany przez Jana Pawła II biskupem diecezji Imus. Pełnił tę funkcję aż do 2011 r., gdy Benedykt XVI mianował go arcybiskupem Manili. Rok później przyjął insygnia kardynalskie.