Robert Sarah: Kim jest pochodzący z Afryki kardynał typowany na następcę Franciszka?

Śmierć papieża Franciszka sprawiła, że w mediach zaczęły pojawiać się listy papabili, czyli potencjalnych kandydatów na stanowisko Ojca Świętego. Znaleźć na nich można m.in. Roberta Saraha z Gwinei. Kim jest ten pochodzący z Afryki kardynał?

Publikacja: 24.04.2025 07:26

Robert Sarah, kardynał z Gwinei, jest wymieniany jako jeden z papabile

Robert Sarah, kardynał z Gwinei, jest wymieniany jako jeden z papabile

Foto: Osservatore Romano/AFP

Robert Sarah to kardynał, który ostatnie niemal ćwierć wieku spędził w Rzymie pracując w centralnych instytucjach Kościoła katolickiego. Jest uznawany za konserwatystę i obrońcę tradycyjnych wartości. W połowie czerwca tego roku skończy 80 lat.

Robert Sarah: Dzieciństwo i młodość

Robert Sarah urodził się 15 czerwca 1945 roku w Ourous, małej wsi w ówczesnej Gwinei Francuskiej (obecnie znajdującej się na terytorium Gwinei). Pochodzi z rodziny rolniczej. Jego rodzice początkowo byli wyznawcami miejscowych, tradycyjnych wierzeń animistycznych, ale z czasem przeszli na chrześcijaństwo. Dzieciństwo i młodość Roberta Saraha przypadły na czasy kolonializmu francuskiego i walki Gwinei o niepodległość zakończonej sukcesem w 1958 roku.

Czytaj więcej

Luis Antonio Tagle: Kim jest azjatycki kardynał i czy ma szanse zostać papieżem?

Robert Sarah w 1957 roku, a więc mając 12 lat, wstąpił do Niższego Seminarium Kapłańskiego św. Augustyna w Bingerville na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Od 1960 roku kontynuował naukę w rodzinnym kraju.

W 1964 roku zdał maturę, a w 1969 roku w wieku 24 lat przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Raymonda-Marii Tchidimbo. W kolejnych latach kontynuował edukację. Kształcił się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie uzyskał licencjat z teologii oraz w Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie, na którym obronił licencjat w zakresie Pisma Świętego. Po ukończeniu studiów został mianowany rektorem niższego seminarium w Kindii, a także pełnił funkcję proboszcza w Boké Katace, Koundarze i Ourous.

Robert Sarah mówi płynnie po francusku, angielsku i włosku.

Robert Sarah: Przebieg kariery w Kościele katolickim

Robert Sarah w 1979 roku, a więc 10 lat po święceniach kapłańskich, został mianowany przez Jana Pawła II biskupem diecezji Konakry. Sarah miał zaledwie 34 lata i był wówczas najmłodszym na świecie biskupem rzymskokatolickim. Na czele archidiecezji Konakry stał przez ponad 20 lat, a w latach 1985-2001 był przewodniczącym Konferencji Biskupów Gwinei.

Czytaj więcej

Pietro Parolin. Kim jest kardynał, który może zostać następcą Franciszka?

W 2001 roku Sarah opuścił swoją ojczyznę i udał się do Rzymu, gdzie rozpoczął pracę w centralnych instytucjach Kościoła katolickiego. Najpierw został sekretarzem w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, która jest odpowiedzialna za wspieranie i organizację pracy misyjnej Kościoła na całym świecie. W latach 2010-2014 był przewodniczącym Papieskiej Rady Cor Unum, która koordynuje działalność charytatywną Kościoła. W 2010 roku Robert Sarah został przez papieża Benedykta XVI wyniesiony do godności kardynalskiej.

W latach 2014-2021 był prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nadzorującej kwestie liturgiczne w całym Kościele katolickim. W 2021 roku został przez papieża Franciszka mianowany członkiem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich.

Czytaj więcej

Kto po Franciszku? Giełda nazwisk ruszyła na dobre

Robert Sarah: Papabile i jego poglądy

Robert Sarah już w trakcie konklawe w 2013 roku, po abdykacji papieża Benedykta XVI, był wymieniany jako jeden z papabili. Jest nim również przed zbliżającym się konklawe po śmierci papieża Franciszka.

Uchodzi za jednego z bardziej konserwatywnych kardynałów. Pozostaje wierny tradycyjnej nauce Kościoła katolickiego. Jest uznawany za krytyka reform wprowadzonych przez Sobór Watykański II, a zwolennika i obrońcę tradycji mszy trydenckiej. Sprzeciwia się ideologii gender czy błogosławieniu przez Kościół par homoseksualnych.

Robert Sarah przez wielu konserwatystów jest postrzegany jako obrońca tradycji, natomiast dla osób o bardziej liberalnych poglądach – jako zagrożenie dla reform wprowadzonych przez papieża Franciszka.

Robert Sarah to kardynał, który ostatnie niemal ćwierć wieku spędził w Rzymie pracując w centralnych instytucjach Kościoła katolickiego. Jest uznawany za konserwatystę i obrońcę tradycyjnych wartości. W połowie czerwca tego roku skończy 80 lat.

Robert Sarah: Dzieciństwo i młodość

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Kościół
Luis Antonio Tagle: Kim jest azjatycki kardynał i czy ma szanse zostać papieżem?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Kościół
Wyraźnie wzruszony J.D. Vance o spotkaniu z Franciszkiem. "Nie wiedziałem, że zostało mu mniej niż 24 godziny"
Kościół
Wierni już żegnają papieża Franciszka w Bazylice św. Piotra
Kościół
Franciszek bez piuski i pellegriny. Rozmowa z siostrą Marią Luisą Berzosą
Kościół
Tomasz Krzyżak: Nowego papieża poznamy prawdopodobnie 8 maja