– (Franciszek) Zostanie zapamiętany jako papież z uśmiechem na twarzy – mówi Bartosik, podkreślając przemianę, jaka zaszła w kardynale Jorge Bergoglio po wyborze na papieża w 2013 roku. Franciszek przeszedł drogę od surowego hierarchy z Buenos Aires do człowieka bliskiego ludziom, pełnego serdeczności i prostoty.
– On był naturalny, to było widać od początku do końca – dodaje gość podcastu. - Jego obecność wyraźnie kontrastowała z surowym stylem Benedykta XVI – mówi też.
Dziedzictwo papieża Franciszka: prostota, ubóstwo i peryferia
Franciszek kontynuował rewolucję, którą zapoczątkowała rezygnacja jego poprzednika. – To było bardzo mocne przełamanie klerykalnej otoczki wokół papiestwa – ocenia Bartosik, przypominając przemówienie Bergoglio do kardynałów o konieczności otwarcia Kościoła na świat.
Czytaj więcej
Po śmierci papieża Franciszka Kościół katolicki wkracza w czas sede vacante. Oczy całego świata z...
- Papieski testament to także apel o prostotę – również w obliczu śmierci. Prosił o jak najprostszą trumnę, z jednym napisem: „Franciszek” – zauważa Bartosik, podkreślając, że zbliżający się pogrzeb może być zderzeniem dwóch przeciwieństw: potrzeby watykańskiej pompy i głęboko zakorzenionej skromności papieża.