Oto największe i najbardziej zyskowne firmy doradztwa podatkowego. Wyniki rankingu "Rzeczpospolitej"

Rośnie popyt na doradztwo podatkowe. Zdecydowana większość firm biorących udział w rankingu doradców wykazała wzrost przychodów. Rynek domaga się coraz bardziej zaawansowanych usług.

Publikacja: 23.04.2025 17:07

Laureaci 19. rankingu firm doradztwa podatkowego "Rzeczpospolitej"

Laureaci 19. rankingu firm doradztwa podatkowego "Rzeczpospolitej"

Foto: Cezary Piwowarski

Już po raz 19. „Rzeczpospolita” ogłosiła zestawienie największych i najlepiej zarabiających firm doradztwa podatkowego. Prezentujemy też najlepszych ekspertów w poszczególnych dziedzinach tej niełatwej działalności. To także okazja, by przyjrzeć się bliżej rynkowi takich usług. Po niemal trzech dekadach istnienia zawodu doradcy podatkowego na rynku jest wiele firm, mogących zaspokoić coraz bardziej złożone potrzeby klientów.

Największe firmy doradztwa podatkowego 2025 r.

Na rynku widać jak w poprzednich latach czerech zdecydowanych liderów. Każdy z nich dysponuje zespołem ponad 100 doradców podatkowych i innych osób uprawnionych do świadczenia takich usług (m. n. adwokatów, radców prawnych i biegłych rewidentów). Oto lista największych firm według liczby doradców podatkowych:

Nazwa firmy Liczba doradców podatkowych Liczba pozostałych osób uprawnionych do doradztwa podatkowego
Deloitte Doradztwo Podatkowe  222 24
KPMG Tax 141 40
EY Polska 133 57
PwC Polska 132 50
Crido Taxand 52 31
MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy 46 7
Rödl & Partner 42 8
GWW Ladziński, Cmoch i Wspólnicy 28 20
TPA 27 34
Paczuski Taudul 22 1

Firmy doradztwa podatkowego z największymi przychodami

Tzw. wielka czwórka to międzynarodowe firmy, które w 2024 roku zainkasowały łącznie ponad 1,5 mld zł za doradztwo podatkowe. Dwie z nich – EY oraz Deloitte – przekroczyły 400 mln zł przychodów. Trzy czwarte firm biorących udział w rankingu wykazało wzrost przychodów większy niż ubiegłoroczna inflacja (czyli 3,6 proc. według GUS). Oto lista największych firm według przychodów w 2024 r.:

Nazwa firmy  Przychód za 2024 r. (w mln zł)
EY Polska 448
Deloitte Doradztwo Podatkowe 401,48
PwC Polska 351,86
KPMG Tax 318,21
MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy 101,79
Crido Taxand 98,15
TPA 42,83
Rödl Kancelaria Prawna 42,67
Grupa ISP – Modzelewski i Wspólnicy 30,63
GWW Ladziński, Cmoch i Wspólnicy 30,01

Najlepsi doradcy podatkowi

Wyłonieni zostali też najlepsi doradcy (indywidualnie) w poszczególnych dziedzinach prawa podatkowego, w tym m.in. PIT, CIT, doradztwie transakcyjnym, postępowaniach podatkowych.  

Firmy doradcze średniej wielkości mają się nieźle

Na rynku pozostaje też mocna grupa około 20 firm, w większości o polskim rodowodzie, które dysponują zespołami od kilkunastu do kilkudziesięciu fachowców w różnych obszarach wiedzy fiskalnej. Takie firmy z powodzeniem konkurują z „wielką czwórką”, choćby z tego powodu, że również są w stanie wystawić kilku-  lub kilkunastosoobowy zespół do obsługi bardziej skomplikowanych zleceń.

Jak zauważa Paweł Tomczykowski, partner zarządzający w kancelarii Tomczykowski Tomczykowska, takie kancelarie mogą zapewnić równie wysoką jakość usług, a nawet przewyższa je lepszymi relacjami z klientami.  Można wręcz powiedzieć, że jesteśmy bardziej ludzcy w podejściu do klientów i jest to przez nich doceniane – dodaje.

Dziś klienci najczęściej nie ograniczają się do prostych pytań o treść przepisów podatkowych. W przypadku największych firm doradczych i ich klientów zamówienia bywają bardzo kompleksowe.  Klienci oczekują wsparcia przy projektach związanych z reorganizacją, transformacją cyfrową czy przygotowaniem do obowiązków wynikających z regulacji ESG – wylicza Tomasz Kassel, szef działu podatkowego w PwC Polska.

Jednak cyfryzacja biznesu i rozliczeń podatkowych dotyczy nie tylko wielkich firm. Jak przyznaje Sylwia Kulczycka, partner zarządzająca w ALTO Tax, w ubiegłym roku wiele zleceń dla jej kancelarii wynikało z wdrażania JPK_CIT, czyli cyfrowego raportowania danych o podatku dochodowym. – To nie jest kwestia tylko zainstalowania odpowiedniego oprogramowania, ale też współpracy między działami finansowymi a dostawcą rozwiązań informatycznych. Cały proces musi być zgodny z przepisami podatkowymi i tu jest ważna rola dla doradcy podatkowego. Zresztą wiele podobnych zleceń będzie i w kolejnych miesiącach w związku z wdrażaniem Krajowego Systemu e-Faktur – przewiduje Kulczycka.

Na rynku dał się zauważyć popyt na usługi związane z sukcesją biznesu. Chodzi tu o zakładanie i funkcjonowanie fundacji rodzinnych. Jak zauważa Paweł Tomczykowski, z reguły takie zlecenia dotyczą nie tylko samej fundacji, ale przy okazji reorganizacji całego biznesu rodzinnego. – Chodzi w tym o przekształcenia istniejących firm i grup kapitałowych tak, by zapewnić im bezpieczne otoczenie podatkowe – wyjaśnia ekspert.

Dobre relacje z klientami dają więcej pracy niż zmienne prawo

Czasem popyt na doradztwo podatkowe wynika ze zmienności przepisów o daninach publicznych. I choć w ubiegłym roku rząd i Sejm nie przeprowadzały wielkich podatkowych rewolucji, to jednak zmiany w podatku od budowli używanych w biznesie i drastyczna podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe dały zarobić tym, którzy się w takich tematach specjalizowali.

Jedna z takich niszowych kancelarii – Parulski i Wspólnicy – miała sporo zleceń od koncernów tytoniowych. Jednak jej lider, Szymon Parulski, zaprzecza jakoby popyt na doradztwo podatkowe brał się się tylko z działalności ustawodawcy. – Zawsze w cenie będą tacy doradcy, którzy znają się nie tylko na podatkach jako takich, ale też na specyfice danej branży i na tym, jaką rolę grają w niej sprawy związane z podatkami. Najważniejsza w zawodzie zaufania publicznego jest dobra relacja z klientami, która procentuje na dłuższą metę – uważa Parulski.

Pełne wyniki 19. Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego w czwartkowej „Rzeczpospolitej” i na rp.pl

Już po raz 19. „Rzeczpospolita” ogłosiła zestawienie największych i najlepiej zarabiających firm doradztwa podatkowego. Prezentujemy też najlepszych ekspertów w poszczególnych dziedzinach tej niełatwej działalności. To także okazja, by przyjrzeć się bliżej rynkowi takich usług. Po niemal trzech dekadach istnienia zawodu doradcy podatkowego na rynku jest wiele firm, mogących zaspokoić coraz bardziej złożone potrzeby klientów.

Największe firmy doradztwa podatkowego 2025 r.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo w Polsce
Będzie żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka. Podano termin
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Zawody prawnicze
Jeden na trzech aplikantów nie zdał egzaminu sędziowskiego. „Zabrakło czasu”
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w płacy minimalnej. Wiemy, co wejdzie w skład wynagrodzenia pracowników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce