Kto po Franciszku? Kandydaci na nowego papieża. Reuters opublikował listę

Po śmierci papieża Franciszka Kościół katolicki wkracza w czas sede vacante. Oczy całego świata zwrócone są ku zbliżającemu się konklawe, które wybierze jego następcę.

Publikacja: 21.04.2025 19:39

Prymas Węgier kard. Péter Erdő, arcybiskup Marsylii kard. Jean-Marc Aveline i Wielki Kanclerz Papies

Prymas Węgier kard. Péter Erdő, arcybiskup Marsylii kard. Jean-Marc Aveline i Wielki Kanclerz Papieskiej Akademii Nauk oraz Papieskiej Akademii Nauk Społecznych kard. Peter Turkson.

Foto: EPA/ATTILA KOVACS, EPA/FABIO FRUSTACI, Riccardo De Luca / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM

qm

Choć włoskie powiedzenie ostrzega, że „kto wchodzi na konklawe jako papież, wychodzi z niego jako kardynał”, nie przeszkadza to spekulacjom o tzw. papabili — kandydatach na nowego papieża. Oto niektórzy z nich (w kolejności alfabetycznej), których na liście potencjalnych następców Franciszka umieściła w poniedziałek agencja Reutera. Wśród wymienionych nazwisk są zarówno doświadczeni watykańscy urzędnicy, jak i duszpasterze z dalekich peryferii Kościoła.

Jean-Marc Aveline (66 l.), arcybiskup Marsylii, Francja

Urodzony w Algierii w rodzinie hiszpańskich imigrantów, Aveline niemal całe życie spędził w Marsylii. Uważany jest za bliskiego ideowo Franciszkowi, zwłaszcza w kwestiach migracji i dialogu z islamem. Ceniony za przystępność i intelektualną głębię, organizował ważną konferencję nt. regionu Morza Śródziemnego z udziałem papieża. Reuters podkreśla, że kardynał nie posługuje się płynnie językiem włoskim, co może być istotną przeszkodą w Watykanie.

Czytaj więcej

Po śmierci Franciszka. Kiedy konklawe wybierze nowego papieża?

Péter Erdő (72 l.), kardynał z Węgier

Postrzegany jako kandydat kompromisowy – konserwatysta, który nie wszedł w otwarty konflikt z Franciszkiem. Agencja Reutera podkreśla, że kard. Erdő ma doświadczenie w budowaniu mostów między różnymi skrzydłami Kościoła. Zna wiele języków, w tym włoski, co zwiększa jego szanse. Kontrowersje wywołał w 2015 roku, krytykując wezwania papieża do przyjmowania uchodźców i stając tym samym po stronie premiera swojego Węgier Viktora Orbána.

Konklawe - wybór papieża

Konklawe - wybór papieża

Foto: PAP

Mario Grech (68 l.), Malta

Sekretarz generalny Synodu Biskupów, jeden z głównych promotorów reform Franciszka. Kiedyś uznawany za konserwatystę, dziś postrzegany jako zwolennik zmian, także w podejściu Kościoła do osób LGBT. Często podkreśla wagę dialogu i konsensusu, ale nie stronił od kontrowersyjnych działań, jak modlitwa o deszcz podczas suszy. Znany i rozpoznawalny wśród kardynałów dzięki wysokiej funkcji w Watykanie.

Juan Jose Omella (79 l.), arcybiskup Barcelony

Bliski Franciszkowi zarówno stylem życia, jak i poglądami. Od dekad zaangażowany w działalność społeczną, także w Afryce. Brał udział w reagowaniu na kryzys związany z nadużyciami w Kościele hiszpańskim. Uznawany za pokornego duszpasterza, choć jego bliskość z Franciszkiem może być przeszkodą, jeśli kardynałowie zdecydują się na zmianę kierunku.

Czytaj więcej

Śmierć papieża Franciszka. Czterej polscy kardynałowie wezmą udział w konklawe

Pietro Parolin (70 l.), Włoch

Sekretarz stanu Watykanu, doświadczony dyplomata, wcześniej nuncjusz w Wenezueli. Architekt kontrowersyjnego porozumienia z Chinami w sprawie mianowania biskupów. Choć nie angażował się głośno w ideologiczne spory, jego głos był wyraźny w debatach o roli Kościoła lokalnego. Cichy, uprzejmy, typowany jako kandydat, który mógłby pogodzić skrzydła konserwatywne i postępowe.

Luis Antonio Tagle (67 l.), Filipiny

Nazywany „Azjatyckim Franciszkiem”, były arcybiskup Manili, później szef watykańskiej dykasterii ds. ewangelizacji. Reprezentuje region o największej liczbie katolików w Azji. Jego kariera w Watykanie została jednak częściowo przyćmiona przez zarzuty wobec Caritas Internationalis, której nominalnie przewodził. Mimo to postrzegany jako charyzmatyczny lider z doświadczeniem międzynarodowym.

Joseph Tobin (72 l.), USA

Arcybiskup Newark, znany z otwartości wobec osób LGBT oraz transparentności w kwestii nadużyć w archidiecezji. Posiada doświadczenie zarówno pastoralne, jak i kurialne. Według agencji Reutera, jako Amerykanin ma jednak niewielkie szanse na wybór, choć w gronie anglojęzycznych kandydatów jest jednym z bardziej rozpoznawalnych.

Peter Turkson (76 l.), Ghana

Pierwszy kardynał z Ghany, były szef Papieskiej Rady Iustitia et Pax, dziś kieruje papieskimi akademiami nauk. Reuters wskazuje na jego silną pozycję w Watykanie, rozpoznawalność medialną oraz zaangażowanie w tematykę sprawiedliwości społecznej i ekologii. W 2021 roku zrezygnował z funkcji po wewnętrznych napięciach w Kurii. Deklarował, że modli się „przeciwko” swojemu wyborowi.

Matteo Zuppi (69 l.), arcybiskup Bolonii

Blisko związany z ruchem Sant’Egidio i ideowo z Franciszkiem. Znany z pracy z migrantami, dialogu międzyreligijnego i działalności pokojowej. Uważany za kandydata progresywnego. Pełnił funkcję wysłannika papieskiego ds. wojny w Ukrainie. Jeśli zostanie wybrany, będzie pierwszym papieżem z Włoch od czasów Jana Pawła I.

Czytaj więcej

Gdzie zostanie pochowany papież? Kiedy mogą rozpocząć się wybory następcy?

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, konklawe, powinno rozpocząć się między 15. a 20. dniem po śmierci papieża. Pogrzeb Franciszka odbędzie się między piątkiem a niedzielą – ostateczna decyzja w sprawie daty ma zapaść we wtorek rano.

Choć włoskie powiedzenie ostrzega, że „kto wchodzi na konklawe jako papież, wychodzi z niego jako kardynał”, nie przeszkadza to spekulacjom o tzw. papabili — kandydatach na nowego papieża. Oto niektórzy z nich (w kolejności alfabetycznej), których na liście potencjalnych następców Franciszka umieściła w poniedziałek agencja Reutera. Wśród wymienionych nazwisk są zarówno doświadczeni watykańscy urzędnicy, jak i duszpasterze z dalekich peryferii Kościoła.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kościół
Franciszek bez piuski i pellegriny. Rozmowa z siostrą Marią Luisą Berzosą
Kościół
Tomasz Krzyżak: Nowego papieża poznamy prawdopodobnie 8 maja
Kościół
George Weigel: Kościół nie powinien dać się wykorzystać Trumpowi i Vance’owi
Kościół
Franciszek nie był wymarzonym papieżem dla niemieckich katolików
Kościół
Czy następcą papieża Franciszka może zostać kardynał z Afryki?