W zeszłym roku Mario Draghi, były szef Europejskiego Banku Centralnego, opracował na zamówienie Komisji Europejskiej raport o gospodarce europejskiej. Wnioski były alarmujące – autor ostrzegł przed powolną agonią unijnej gospodarki. Wskazywał na rosnącą lukę inwestycyjną, szczególnie w dziedzinie nowych technologii, między Europą a Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Podkreślał, że kontynent potrzebuje dekarbonizacji, która poprawi konkurencyjność Unii Europejskiej. Sygnalizował potrzebę radykalnych zmian w polityce gospodarczej Unii. Draghi oszacował, że odzyskanie konkurencyjności może kosztować Stary Kontynent nawet 800 miliardów euro rocznie.

Wiadomo, że działania należy podjąć jak najszybciej. Inwestycje są wskazane w różnych obszarach gospodarki – w energetyce i przemyśle obronnym, w sektorze nowoczesnych technologii, infrastrukturalnym, transportowym. Europa potrzebuje przełomowych rozwiązań. Musi nastawić się na większą aktywność, uwalniając swój potencjał – naukowy i biznesowy. Potrzebuje niezależności, niezawodności, bezpieczeństwa i odporności. Konieczne jest znalezienie finansowania na kosztowne, duże projekty. Z pomocą przyjdą fundusze unijne, ale też inwestorzy i banki oraz sam biznes.

Duże inwestycje mogą stać się motorem wzrostu unijnej gospodarki. O tym, jak zainicjować ten proces, na dużą skalę, rozmawiać będą uczestnicy debaty „Inwestycje i rozwój” w ramach odbywającej się w Katowicach XVII edycji Europejskiego Forum Gospodarczego. W sesji udział wezmą: dyrektor generalny GSK Cristiano Costanzo, wiceprezes PGE Dystrybucja Mariusz Podkański, właściciel Grupy Kapitałowej Multico oraz Motoru Lublin Zbigniew Jakubas, dyrektor wykonawczy IFM Investors Marcin Piasecki, wiceprezes R.Power Katarzyna Suchcicka, managing director – Industrial and Consumer Sector w Accenture Krzysztof Ślęczka oraz prezes Alior Banku Piotr Żabski.

Debata „Inwestycje i rozwój”, środa 23 kwietnia, godz. 14.30–16.00, sala balowa A

Partner relacji: PGE Polska Grupa Energetyczna SA