Rośnie liczba pracujących emerytów. Winne są niskie świadczenia

W ciągu ostatnich dziewięciu lat liczba pracujących emerytów wzrosła o 51,7 proc.

Publikacja: 01.04.2025 04:55

Rośnie liczba pracujących emerytów. Winne są niskie świadczenia

Foto: Adobe Stock

Wynika to z raportu ZUS, który poznała „Rzeczpospolita”.

Wśród pracujących emerytów przeważały kobiety. Stanowiły one 58,1 proc. tej populacji. Natomiast prawie 96,4 proc. pracujących emerytów to osoby w wieku 60/65 lat i więcej. A średni wiek wyniósł 67,5 roku, w tym dla mężczyzn było to 69,2 roku, dla kobiet – 66,3 roku.

Co więcej, podobnie jak w poprzednim roku, najwięcej aktywnych zawodowo emerytów pracowało u płatników z sektora opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – 16,2 proc.

Więcej pracujących emerytów

Dane pokazują też, że na koniec 2024 r. 872,6 tys. osób z ustalonym prawem do emerytury podlegało ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu innego niż bycie emerytem. Natomiast za 556,8 tys. opłacane były też składki emerytalno-rentowe.

Skąd taka różnica w liczbach? To zapewne osoby na działalności gospodarczej, ponieważ emeryt prowadzący swój biznes opłaca z tego tytułu jedynie składkę zdrowotną.

Dla porównania na koniec 2023 r. było to odpowiednio 854 tys. (wzrost rok do roku o 2 proc.) i 549,7 tys. osób (wzrost o 1,3 proc.). W ciągu ostatnich dziewięciu lat liczba pracujących emerytów wzrosła o 51,7 proc.

A rząd chce, aby aktywnych zawodowo seniorów było jeszcze więcej. Świadczy o tym uchwalona niedawno ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ma ona zastąpić obowiązującą ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która jest już pod wieloma względami nieaktualna. Zgodnie z nowymi przypisami przedsiębiorca dostanie zachęty do zatrudniania takich osób. Przykładowo będzie mógł np. otrzymać dofinansowanie do ich wynagrodzenia.

Zdaniem Łukasza Kozłowskiego z Federaci Przedsiębiorców Polskich to dobre rozwiązanie, chociaż przydałyby się też większe zachęty dla samych zainteresowanych w wieku emerytalnym.

– Niekoniecznie mam tu jednak na myśli emerytów, czyli ludzi, którzy już pobierają świadczenia. Jest ono bowiem przyznawane w celu zabezpieczenia dochodów osoby, która ze względu na wiek nie jest w stanie dalej pracować. Dlatego lepiej, przede wszystkim z punktu widzenia seniora, byłoby, aby wstrzymał się z przejściem na emeryturę przy dalszej aktywności. Będzie miał bowiem nie tylko wyższe świadczenie, ale w późniejszych latach, gdy nie będzie już w stanie pracować, jego status materialny (gdy odejdzie mu pensja) diametralnie się nie zmieni – mówi ekspert.

Mamy wpływ na rzeczywistość

Rada Legislacyjna
"Rzeczpospolitej"

ŚLEDŹ NAS

Czytaj więcej

Emeryt dorobi więcej, tylko ile? Od marca 2025 wyższe limity

Dlaczego rośnie liczba aktywnych zawodowo seniorów?

Łukasz Kozłowski zwraca uwagę, że skoro dane pokazują wzrost liczby pracujących emerytów, to wygląda na to, że coraz więcej osób w późniejszym wieku ma możliwość być aktywnym zawodowo. Powód?

Ekspert wskazuje, że żyjemy coraz dłużej i to w dobrym zdrowiu.

– Nastąpił postęp medycyny. Coraz powszechniejszy jest świadomy styl życia, nakierunkowany na dbanie o zdrowie. Ponadto praca w wielu przypadkach ze względu na postęp technologiczny nie jest już aż tak obciążająca fizycznie, jak to było kilkadziesiąt lat temu. Sporo osób pracuje też umysłowo – dodaje.

Ale to nie wszystko. Zdaniem Katarzyny Kameckiej z Polskiego Towarzystwa Gospodarczego na przestrzeni lat zmieniło się również zapotrzebowanie na pracowników.

– Mamy niskie bezrobocie, więc pracodawcy nie zawsze chętnie rezygnują ze starszych zatrudnionych – mówi Kamecka.

W ocenie ekspertki powodem rosnącej aktywności zawodowej emerytów może być też wysokość świadczeń.

– Koszty życia rosną i otrzymywane emerytury mogą nie wystarczać na ich pokrycie – akcentuje.

Czytaj więcej

Rząd idzie na rękę czerwcowym emerytom. Korzystna zmiana w projekcie

Mniej aktywnych zawodowo rencistów

Jeżeli popatrzymy z kolei na drugą grupę świadczeniobiorców, to trend jest odwrotny. Z danych ZUS wynika bowiem, że na koniec 2024 r. 288,8 tys. osób z ustalonym prawem do renty podlegało ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu innego niż bycie rencistą. W analogicznym okresie 2023 r. było to 293,2 tys. osób (tj. spadek rok do roku o 1,5 proc.). W tym wypadku Łukasz Kozłowski wskazałby na dwie przyczyny.

– Po pierwsze, samych rencistów z roku na rok ubywa – mówi.

Dalej wskazuje, że system jest też coraz bardziej szczelny i takie świadczenia są przyznawane osobom faktycznie niezdolnym do pracy, którym trudno podjąć zatrudnienie.

Znaczenie mogą mieć też zmiany zasad przeliczania rent, które weszły w życie na początku 2022 r. W wyniku nowych regulacji osoba, która została rencistą w młodym wieku i pracuje, bo ma orzeczoną częściową niezdolność do pracy, utraciła możliwość obliczenia na nowo podstawy wymiaru, mimo że zarabia. W efekcie pomimo odprowadzania składek jej świadczenie zwiększy się w każdym roku tylko poprzez uwzględnienie nowego stażu, więc bez znaczenia będą zarobki.

Doktor Tomasz Lasocki z Politechniki Warszawskiej już na etapie projektowania tych regulacji ostrzegał, że mogą one spowodować, że wielu rencistom nie będzie się opłacało legalnie pracować.

16,4 proc.

pracujących emerytów mieszka w województwie mazowieckim; to najwyższy odsetek

53,7 proc.

osób pracujących i pobierających renty stanowią kobiety

Wynika to z raportu ZUS, który poznała „Rzeczpospolita”.

Wśród pracujących emerytów przeważały kobiety. Stanowiły one 58,1 proc. tej populacji. Natomiast prawie 96,4 proc. pracujących emerytów to osoby w wieku 60/65 lat i więcej. A średni wiek wyniósł 67,5 roku, w tym dla mężczyzn było to 69,2 roku, dla kobiet – 66,3 roku.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Nieruchomości
W spółdzielniach mieszkaniowych seniorzy bez prawa głosu. Eksperci ostrzegają
Aplikacje i egzaminy
Trzeci dzień egzaminów prawniczych. Oto zadania z prawa gospodarczego
Praca, Emerytury i renty
14. emerytura tylko dla części seniorów. Kto nie otrzyma dodatkowego świadczenia?
Zawody prawnicze
Wypłata za pełnienie funkcji w samorządzie prawniczym? Tak, ale z umiarem
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Nieruchomości
Nawet 500 zł kary. Właściciele balkonów powinni znać te przepisy