Jacek Fundowicz, Krzysztof Łapiński oraz Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych przygotowali raport „Szara strefa 2025” obrazujący, jak dużą część polskiej gospodarki stanowi ten obszar. Szara strefa, według definicji przedstawionej w raporcie IPAG, to termin, który określa „prowadzenie działalności gospodarczej poza oficjalnym obiegiem podlegającym rejestracji i kontroli państwa”.
Szara strefa – co się na nią składa?
Od 2014 roku Główny Urząd Statystyczny mierzy rozmiar szarej strefy (określanej przez GUS jako gospodarka nieobserwowana) jako jeden ze składników produktu krajowego brutto. Jako składniki gospodarki nieobserwowanej wymienia szarą gospodarkę oraz działalność nielegalną.
Szara gospodarka do działania produkcyjne, które w sensie ekonomicznym są całkowicie legalne, czyli spełniają normy oraz regulacje prawne, ale są ukrywane przed władzami. Chodzi tutaj na przykład o zarejestrowaną działalność, która ukrywa swoje dochody (choćby poprzez niewystawianie faktur za wszystkie wykonywane usługi), ale także o nierejestrowane wykonywanie pracy przez osoby fizyczne.
Czytaj więcej
W tym roku w kwietniu mamy w kalendarzu dwie niedziele handlowe. Pierwsza wypada 13 kwietnia, tyd...
Działalność nielegalna z kolei to produkcja wyrobów i usług, których sprzedaż, rozprowadzanie i posiadanie jest zabronione przez prawo, a także produkcja, która może być legalna, ale staje się nielegalna w momencie jej wykonywania przez producentów niemających uprawnień. W tym przypadku mowa między innymi o produkcji i handlu narkotykami czy nielegalnym handlu alkoholem i papierosami lub praktyce medycznej bez posiadania licencji.