Niemcy były jedynym krajem z grupy G7, największych potęg gospodarczych, który nie osiągnął wzrostu w ostatnich dwóch latach. Stawki ogłoszone przez prezydenta USA będą poważnym ciosem dla gospodarki tego kraju, jest więc możliwe, że recesja utrzyma się w nim trzeci kolejny rok, co będzie bez precedensu - uważa Reuters.
Niemcy liczą na fundusz wsparcia infrastruktury
Dla 2026 roku instytuty koniunktury przewidują wzrost o ponad 1 proc., prognoza z ostatniej jesieni mówiła o 1,3 proc. Oficjalne dane instytuty ogłoszą 10 kwietnia.
Czytaj więcej
Francuzi byli pierwsi. Oburzyła ich zapowiedź ceł na ich alkohole. Za nimi Duńczycy, rozzłoszczen...
Po wyborach powszechnych w lutym zwycięskie ugrupowanie konserwatywne (CDU-CSU) z jego kandydatem na kanclerza Friedrichem Merzem i socjaldemokraci (SPD), którzy porozumieli się w sprawie rządu koalicyjnego, ogłosili fundusz wsparcia infrastruktury z sumą 500 mld euro i duże zmiany w przepisach pozyskiwania kapitału, aby wzmocnić obronę i pobudzić wzrost gospodarczy. Pakiet posunięć fiskalnych wpłynie na lepszą prognozę na lata 2026 i 2027.
Resort gospodarki bierze pod uwagę przewidywania instytutów we własnej prognozie.