Z tego tekstu dowiesz się:
- Jak długo potrwa zawieszenie prawa do azylu;
- na jakim terenie obowiązuje;
- czy może być przedłużone;
- czy są osoby, których ograniczenia nie dotyczą;
- czy nowe regulacje budzą zastrzeżenia natury konstytucyjnej.
Zawieszenie prawa do składania wniosków o azyl oznacza, że funkcjonariusz Straży Granicznej nie przyjmuje wniosku cudzoziemca o udzielenie takiej ochrony na odcinku granicy, na którym jest stosowane to ograniczenie.
Weszło w życie rozporządzenie zawieszające możliwość złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej (tzw. azylu). Kogo nie dotyczy?
Wyłączeni spod takiego ograniczenia, a co za tym idzie uprawnieni do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej, są niektórzy cudzoziemcy. To:
- małoletni bez opieki;
- kobiety ciężarne;
- osoby, które mogą wymagać szczególnego traktowania (w szczególności ze względu na swój wiek lub stan zdrowia);
- osoby, wobec których zachodzą okoliczności, w ocenie organu Straży Granicznej jednoznacznie świadczące o tym, że rzeczywiście grozi im poważna krzywda w państwie, z którego przybyły bezpośrednio na terytorium Polski;
- obywatele państwa stosującego instrumentalizację, z którego terytorium cudzoziemcy przybywają do Polski (w praktyce chodzi o białoruskich dysydentów).
W przypadku wszystkich wymienionych wyżej osób funkcjonariusze są zobligowani do odebrania wniosku o azyl (choćby w formie ustnej). Straż Graniczna może odmówić im przyjęcia wniosku, jeśli w stosunku do takiego cudzoziemca konieczne było zastosowanie środków przymusu bezpośredniego lub użycie broni bezpośrednio po tym, jak przekroczył albo usiłował przekroczyć granicę z użyciem przemocy i we współdziałaniu z innymi osobami.