Nowe przepisy ma wprowadzić nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powinien zostać przyjęty przez rząd do końca marca 2025 roku. Pracowników korzystających ze zwolnienia lekarskiego czekają duże zmiany.
L4 na nowych zasadach. Co się zmieni?
Nowe przepisy doprecyzują, jakie czynności są dozwolone podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim. Obecnie wystawiając zwolnienie lekarz określa, czy w czasie trwającej choroby, pacjent powinien pozostać w domu i leżeć (wpisuje wtedy na L4 cyfrę "1") czy może chodzić i opuszczać mieszkanie (cyfra "2"). Osoba, która ma możliwość poruszania się, nie może jednak podejmować aktywności niezgodnych z celem zwolnienia. Takie zapisy często budzą wątpliwości co do ich interpretacji.
Aktywności niezgodne z celem zwolnienia to wszelkie działania utrudniające lub wydłużające proces leczenia lub rekonwalescencję. Z projektu nowelizacji wynika, że nie należą do nich „zwykłe czynności dnia codziennego”. Możliwe będzie zatem wykonywanie czynności takich, jak zakup żywności, leków, wyjście do lekarza czy na zabieg medyczny.
Czytaj więcej
ZUS nieustannie przeprowadza kontrole zwolnień lekarskich. W efekcie wstrzymuje wypłatę sporej części zasiłków chorobowych. Z jakich powodów ZUS może zakwestionować zasadność L4? Jak wyglądają przeprowadzane w tym zakresie kontrole?
Praca zarobkowa a czynności incydentalne
Projekt ustawy wprowadza także definicję „pracy zarobkowej". Będzie to „każda czynność mająca charakter zarobkowy, niezależnie od stosunku prawnego będącego podstawą jej wykonania”.