Czy nowy rząd w Damaszku wygra z captagonem?

Głównym zadaniem nowego syryjskiego gabinetu jest opracowanie nowej konstytucji oraz przeprowadzone wyborów. Nie wiadomo, kiedy i w jakim trybie ma to nastąpić.

Publikacja: 31.03.2025 16:04

Prezydent Syrii Ahmad asz-Szara wraz z członkami nowego rządu w pałacu prezydenckim w Damaszku

Prezydent Syrii Ahmad asz-Szara wraz z członkami nowego rządu w pałacu prezydenckim w Damaszku

Foto: Syrian Presidency/Handout via Reuters

– Naszym zadaniem jest zbudowanie nowego państwa w warunkach odpowiedzialności i przejrzystości ogłosił prezydent Ahmad asz-Szara, przedstawiając nowy rząd.

Brzmi to jak rozwinięcie wcześniejszej deklaracji odejścia od ideologii islamskiego dżihadyzmu ugrupowania Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), które pod przewodnictwem obecnego prezydenta zdobyło władzę, obalając w grudniu reżim Baszara Asada.

Kto się znalazł w nowym rządzie Syrii? Jedna kobieta i kilku przedstawicieli mniejszości etnicznych i religijnych

W skład rządu weszła jedna kobieta, do tego chrześcijanka Hind Kabawat, której powierzono resort spraw socjalnych i pracy. Prócz niej w obecnym gabinecie znaleźli się przedstawiciele mniejszości religijnych i etnicznych: druzów, Kurdów, a także alawitów. Taka kompozycja rządu ma ułatwić nowym władzom rozmowy w sprawie ostatecznej likwidacji sankcji gospodarczych.

Alawici stanowili trzon władzy obalonego dyktatora i z tego powodu stali się obiektem represji po przejęciu władzy przez rebeliantów islamistów. Kluczowe stanowiska w rządzie sprawują towarzysze broni prezydenta, jak ministrowie spraw zagranicznych i obrony Asad asz-Szajbani i Murhaf Abu Kasra

Ważną postacią w rządzie został Raed Saleh jako minister ds. sytuacji nadzwyczajnych. Był szefem organizacji Białe Hełmy ochotniczej formacji obrony cywilnej, która działała podczas wojny domowej na terenach zajętych przez rebeliantów. Odpowiedzialnym za gospodarkę został Nidal asz-Szaar, były minister w rządzie Asada, który lata temu wyemigrował z kraju. 

To na nim spoczywać będzie zadanie opanowania sytuacji gospodarczej w kraju zdewastowanym 14-letnią wojną domową. Jak wynika z niedawnego raportu ONZ, straty utraconego w czasie wojny PKB sięgają 800 mld dol. 90 proc. obecnej ludności ma problemy z przeżyciem, a dwie trzecie żyją poniżej progu ubóstwa. Ocenia się, że przy wzroście 1,3 proc. PKB rocznie kraj potrzebować będzie 55 lat do powrotu do poziomu z czasów pokoju. 

Nowe władze zapowiedziały, że Syria ma być „wyczyszczona” z captagonu

Objęty międzynarodowymi sankcjami zbrodniczy reżim Asada  utrzymywał się nie tylko dzięki wsparciu wojskowemu i częściowo finansowemu Iranu oraz Rosji. Ważnym źródłem dochodów była produkcja silne uzależniającego captagonu, związku chemicznego o działaniu podobnym do amfetaminy. Był i jest poszukiwanym  narkotykiem zwłaszcza w krajach Zatoki Perskiej, ale też w Europie. Zdaniem niektórych ekspertów handel captagonem dostarczał reżimowi kilka miliardów dolarów rocznie, znacznie więcej niż wartość oficjalnego budżetu państwa. Nowe władze zapowiedziały, że Syria zostanie „wyczyszczona” z captagonu, lecz efektów na razie nie widać. 

Czytaj więcej

Prof. Jean-Franҫois Colosimo: Syryjscy chrześcijanie nie będą w dobrej sytuacji

Kilka dni temu irackie władze przechwyciły ciężarówkę z jedną toną narkotyku wyprodukowanego w Syrii. Miały to być jeszcze zapasy z czasów reżimu Asada. Jak wynika z informacji waszyngtońskiego New Lines Institute for Strategy and Policy, produkcja captagonu została obecnie mocno zdecentralizowana, co utrudnia walkę z wytwórcami.

Nie brak doniesień, że produkcją zajmuje się dowódca współpracującej z Turcją Syryjskiej Armii Narodowej (SNA), która kontroluje obszary na wschodnim oraz zachodnim odcinku granicy turecko-syryjskiej. Są to tereny, nad którymi władzy nie ma nowy rząd w Damaszku. 

Ośrodki produkcji captagonu znajdują się także na południu kraju np. w regionie Suwajdy i Dary. Tak przynajmniej twierdzą władze jordańskie, z którymi tymczasowy rząd w Damaszku podpisał w styczniu porozumienie o zwalczaniu miejsc produkcji tego narkotyku. Tym sposobem na rynki przedostają się nadal znaczne ilości captagonu. 

Jego dalsza produkcja w Syrii jest przyczyną ograniczonego zniesienia sankcji przez UE jak i USA nałożonych w czasach Asada. Jednak nawet po tych zmianach Syria nadal pozostaje jednym z krajów objętych najbardziej restrykcyjnymi sankcjami. 

Mają zostać znoszone w miarę rozwoju współpracy nowych władz w Damaszku ze społecznością międzynarodową. Chodzi tu także o postępy w zwalczaniu produkcji captagonu. 

– Naszym zadaniem jest zbudowanie nowego państwa w warunkach odpowiedzialności i przejrzystości ogłosił prezydent Ahmad asz-Szara, przedstawiając nowy rząd.

Brzmi to jak rozwinięcie wcześniejszej deklaracji odejścia od ideologii islamskiego dżihadyzmu ugrupowania Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), które pod przewodnictwem obecnego prezydenta zdobyło władzę, obalając w grudniu reżim Baszara Asada.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Polityka
Chiny–Rosja: „Przyjaciele na wieki”? Jak Pekin sprawdza lojalność Moskwy
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”: Marine Le Pen będzie walczyć
Polityka
Upadek Marine Le Pen: Nawet premier ma wątpliwości
Polityka
Sondaż bez Marine Le Pen: Nowy faworyt wyborów prezydenckich we Francji
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Polityka
Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik bez immunitetów w europarlamencie
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście