– Naszym zadaniem jest zbudowanie nowego państwa w warunkach odpowiedzialności i przejrzystości ogłosił prezydent Ahmad asz-Szara, przedstawiając nowy rząd.
Brzmi to jak rozwinięcie wcześniejszej deklaracji odejścia od ideologii islamskiego dżihadyzmu ugrupowania Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), które pod przewodnictwem obecnego prezydenta zdobyło władzę, obalając w grudniu reżim Baszara Asada.
Kto się znalazł w nowym rządzie Syrii? Jedna kobieta i kilku przedstawicieli mniejszości etnicznych i religijnych
W skład rządu weszła jedna kobieta, do tego chrześcijanka Hind Kabawat, której powierzono resort spraw socjalnych i pracy. Prócz niej w obecnym gabinecie znaleźli się przedstawiciele mniejszości religijnych i etnicznych: druzów, Kurdów, a także alawitów. Taka kompozycja rządu ma ułatwić nowym władzom rozmowy w sprawie ostatecznej likwidacji sankcji gospodarczych.
Alawici stanowili trzon władzy obalonego dyktatora i z tego powodu stali się obiektem represji po przejęciu władzy przez rebeliantów islamistów. Kluczowe stanowiska w rządzie sprawują towarzysze broni prezydenta, jak ministrowie spraw zagranicznych i obrony Asad asz-Szajbani i Murhaf Abu Kasra
Ważną postacią w rządzie został Raed Saleh jako minister ds. sytuacji nadzwyczajnych. Był szefem organizacji Białe Hełmy ochotniczej formacji obrony cywilnej, która działała podczas wojny domowej na terenach zajętych przez rebeliantów. Odpowiedzialnym za gospodarkę został Nidal asz-Szaar, były minister w rządzie Asada, który lata temu wyemigrował z kraju.