W piśmie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych Mirosław Wróblewski zwrócił się do ministra rozwoju i technologii o dostosowanie do RODO przepisów ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, czyli tzw. specustawy mieszkaniowej.
Chodzi o zapisany tam obowiązek zamieszczania numerów ksiąg wieczystych we wnioskach o ustalenie lokalizacji inwestycji oraz w podejmowanych w tych sprawach uchwałach rady gminy. Ponadto przepisy ustawy przewidują obowiązek publikacji wniosku inwestora oraz uchwały rady gminy odpowiednio w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
Czytaj więcej
We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór pomiędzy Urzędem Ochrony Danych Osobowyc...
Prezes UODO: numer księgi wieczystej stanowi dane osobowe
Jak wskazuje Prezes UODO, w ten sposób podane zostają do publicznej wiadomości numery ksiąg wieczystych zarówno nieruchomości, na których prowadzona będzie inwestycja, jak i innych nieruchomości, wobec których inwestycja ta może wywołać skutki. Tymczasem jak przypomina Prezes UODO, dysponując numerem księgi wieczystej, można zidentyfikować konkretną osobę fizyczną (w tym właściciela konkretnej nieruchomości) oraz uzyskać o niej wiele informacji. Księgi wieczyste zawierają bowiem dane nie tylko o imieniu i nazwisku właściciela nieruchomości czy numerze PESEL, ale także informacje o jego zobowiązaniach finansowych czy sposobie pozyskania tytułu prawnego do nieruchomości.
Prezes UODO podkreśla, że publikowanie takich danych może prowadzić do zagrożeń dla wielu osób. „Dane z ksiąg wieczystych mogą być wykorzystane niezgodnie z pierwotnymi celami przetwarzania, w tym do nieuprawnionego profilowania właścicieli nieruchomości czy do kradzieży ich tożsamości” - wylicza.