Skierowany w marcu do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw zakłada m.in. rezygnację z możliwości organizowania zdalnych walnych zgromadzeń. Przewiduje też, że członka spółdzielni w posiedzeniach „walnego” będą mogły reprezentować tylko osoby z najbliższej rodziny. Ma to zapobiec manipulacji pełnomocnictwami, która może prowadzić do przejęcia w sposób nielegalny majątku spółdzielni lub przegłosowania niekorzystnych uchwał.
Spółdzielnie mieszkaniowe. Dlaczego seniorzy mogą zostać wykluczeni z możliwości głosowania na walnych zgromadzeniach?
Eksperci zwracają uwagę, że proponowana zmiana może sprawić, że seniorzy zostaną wykluczeni z możliwości głosowania.
– W świetle tego projektu członek spółdzielni będzie mógł udzielać pełnomocnictwa tylko osobom bliskim, a nie innym członkom spółdzielni. Oznacza to, że jeśli np. osoba starsza nie ma bliskich albo ci, którzy są w pobliżu, nie są dostępni, jest skazana na wykluczenie z uczestnictwa w walnym zgromadzeniu – zauważa dr Piotr Pałka, radca prawny specjalizujący się w prawie spółdzielczym, wspólnik Derc Pałka Kancelaria Radców Prawnych.
Jak tłumaczy, senior znajdujący się w takiej sytuacji nie może udzielić pełnomocnictwa osobom bliskim, bo ich nie ma, a jeśli ma trudności z poruszaniem, to nie może osobiście udać się na walne zgromadzenie. Pomysł udzielenia pełnomocnictwa adwokatowi czy radcy prawnemu też nie jest alternatywą, ponieważ seniorów często nie stać na takie usługi.
Czytaj więcej
Pełnomocnikami na walnym zgromadzeniu spółdzielni będą mogły być tylko niektóre osoby, np. członk...