Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), podaje, że w I kwartale br. w 16 miastach wojewódzkich i Gdyni ceny mieszkań wzrosły w ujęciu rocznym średnio o 2,1 proc. na rynku pierwotnym i o 3,9 proc. na rynku wtórnym – o 7,3 i o 8,8 pkt proc. mniej niż w poprzednim kwartale, odpowiednio. Średnio o 12,5 proc. rok do roku zwiększyła się liczba nowych ofert mieszkań – łącznie na obu rynkach.
Czytaj więcej
W pierwszym kwartale deweloperzy wprowadzili na rynek więcej mieszkań, niż sprzedali. Oferta jest...
Mocne hamowanie na rynku pierwotnym i wtórnym
Analitycy PIE wskazują, że trend spowolnienia wzrostów cen mieszkań utrzymuje się trzeci kwartał z rzędu. Wyraźne hamowanie odnotowano na rynku wtórnym – jeszcze w II kwartale 2024 r. roczny wzrost cen lokali wynosił 23,5 proc. – W I kwartale nominalny wzrost cen mieszkań był niższy niż realny wzrost wynagrodzeń, który w tym okresie wynosił ok. 5 proc. – wskazują autorzy raportu PIE.
Tempo wzrostu cen mieszkań wyraźnie spadło w tych miastach, w których nieruchomości w poprzednich kwartałach drożały najmocniej. W Krakowie na obu rynkach ceny w ujęciu rocznym nawet nieznacznie spadły (o 1,4 proc.). W Warszawie mieszkania na rynku pierwotnym zdrożały rok do roku średnio o 1,8 proc., a lokale na rynku wtórnym – o 0,1 proc. W obu tych miastach wzrosty cen w ujęciu rocznym pod koniec 2023 r. i na początku 2024 r. wynosiły prawie 30 proc.