Zgodnie z art. 169 par. 1. Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), jeżeli zawiązanie spółki z o.o. nie zostało zgłoszone do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki albo jeżeli postanowienie sądu odmawiające zarejestrowania stało się prawomocne, umowa spółki ulega rozwiązaniu. Zasada ta, na podstawie art. 256 par. 3 k.s.h., znajduje odpowiednie zastosowanie do rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego spółki w formie zmiany umowy spółki, przy czym w tym przypadku nie dochodzi do rozwiązania spółki, lecz utraty mocy obowiązującej uchwały. Sąd Najwyższy, w jednej ze swoich uchwał uznał bowiem, że rozwiązanie umowy spółki z powodu niezgłoszenia zmiany umowy spółki do KRS byłoby nieproporcjonalne i nieracjonalne.
Niemniej, taka sytuacja może mieć poważne konsekwencje w szczególności, gdy udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki zostały pokryte wkładem niepieniężnym w postaci prawa własności czy użytkowania wieczystego nieruchomości. W związku bowiem z nieskutecznością podwyższenia kapitału zakładowego wyjawia się zagadnienie związane z dalszym losem nieruchomości, do której prawa zostały już przeniesione na spółkę (wszak wniesienie wkładów na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym powinno nastąpić jeszcze przed jego zarejestrowaniem, skoro do wniosku o jego rejestrację należy obligatoryjnie załączyć oświadczenie wszystkich członków zarządu o wniesieniu w całości wkładów na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego).
Istota tego problemu sprowadza się de facto do pytania, czy upływ terminu na rejestrację podwyższenia kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi zdarzenie prawne wywołujące w odniesieniu do nieruchomości będącej przedmiotem wkładu skutek obligacyjny czy skutek rzeczowy.
W przypadku przyjęcia tego pierwszego, bezskuteczny upływ terminu do zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego nie prowadziłby do automatycznego powrotu nieruchomości do wspólnika, a jedynie powodowałby powstanie po stronie spółki zobowiązania do zwrotnego przeniesienia nieruchomości na rzecz wnoszącego aport.
W przypadku przyjęcia skutku rzeczowego, z chwilą bezskutecznego upływu ustawowego terminu do zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego w formie zmiany umowy spółki, nieruchomość stanowiąca przedmiot wkładu niepieniężnego powracałaby ze skutkiem rzeczowym do wspólnika wnoszącego wkład bez potrzeby dokonywania jakichkolwiek dodatkowych czynności prawnych (czynności objęcia udziałów i rozporządzenia nieruchomością na rzecz tytułem aportu od początku nie wywołałyby żadnego skutku).