Jeśli proponowane przez resort rozwoju i technologii przepisy wejdą w życie, sytuacja na rynku mieszkań może się poprawić, zwiększając zasób terenów pod budownictwo i przyspieszając inwestycje.
Projekt tzw. ustawy podażowej przewiduje wykorzystanie pod budowę mieszkań gruntów należących do spółek Skarbu Państwa. Jet też mowa o uwolnieniu ziemi rolnej w miastach. Autorzy projektu ustawy zakładają też czasowe moratorium na pobieranie opłaty planistycznej, które może przyspieszyć sprzedaż działek.
Czytaj więcej
Ziemia rolna w miastach zostanie uwolniona, a ze specustawy mieszkaniowej zniknie tzw. wskaźnik parkingowy, co odblokuje inwestycje mieszkaniowe. Ministerstwo rozwoju pokazało projekt tzw. ustawy podażowej.
Ślimaczące się procedury administracyjne
Czy przepisy rzeczywiście pomogą zwiększyć podaż mieszkań? Które rozwiązania znajdują uznanie w oczach ekspertów? Które są kontrowersyjne?
Ekspert rynku Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl, zauważa, że procedury administracyjne dotyczące inwestycji mieszkaniowych trwają w Polsce dłużej niż sama budowa osiedla. – Jest tak m.in. z powodu skomplikowanych regulacji i systemu, który umożliwia opóźnianie momentu wydania ostatecznej decyzji – wyjaśnia.