To badanie może rozgrzać niemrawą do tej pory kampanię prezydencką. CBOS w serii nowych komunikatów pokazał, jak wygląda postawa Polaków wobec obcokrajowców (badanie przeprowadzone metodą mixed mode z okresu 6–16 lutego 2025 r. na próbie 965 osób). W jednym z nich Centrum Badania Opinii Społecznej wskazuje, że najbardziej popularny jest model polityki publicznej, który roboczo nazwano modelem „asymilacyjnym” (średnio 80 proc. ankietowanych popiera rozwiązania z tego modelu). Taki wniosek nasuwa się na podstawie analizy czynnikowej odpowiedzi na dziesięć pytań o obcokrajowców w Polsce. Nieco mniej popularny jest model nazwany „umiarkowanie wielokulturowym” (67 proc. średniego poparcia takich postulatów). Model zakładający ścisłą separację obcokrajowców przebywających w Polsce ma poparcie średnio tylko 19 proc. ankietowanych. Jakie płyną z tego wnioski dla kampanii prezydenckiej?
Czytaj więcej
Jeśli ktoś chciałby na serio powalczyć z nimi i ich pokonać, powinien uważnie przypatrzeć się zja...
Imigracja według CBOS: Prawica woli asymilację, lewica – wielokulturowość
Nie ma wątpliwości, że sprawa obecności cudzoziemców nabiera politycznego rozpędu. I trudno się dziwić. CBOS wskazuje, że w ostatnich latach – pomiędzy 2019 a 2023 r. – istotnie zwiększyła się liczba Polaków deklarujących osobistą znajomość cudzoziemców w Polsce (z 40 proc. do 57 proc.). W tym roku ten wskaźnik się ustabilizował, jednak od imigracji jako tematu politycznego i kwestii dostosowania polityk publicznych nie ma ucieczki. Ruchy rządu Donalda Tuska w sprawie strategii migracyjnej doskonale to pokazują.
93 proc. ankietowanych przez CBOS deklaruje, że każdy obcokrajowiec powinien nauczyć się mówić po polsku. 92 proc. uważa, że powinni się dostosować do polskich norm i wartości.
Biorąc pod uwagę demografię i kwestie gospodarcze, można postawić tezę, że tematy imigracyjne będą tylko nabierały znaczenia. Tak więc 93 proc. ankietowanych deklaruje, że każdy obcokrajowiec powinien nauczyć się mówić po polsku. 92 proc. uważa, że powinni się dostosować do polskich norm i wartości. To najbardziej popularne odpowiedzi (z tych dziesięciu wspomnianych) – jak zauważa CBOS – i jednocześnie bliskie asymilacyjnemu modelowi. Odpowiedzi „wielokulturowe” są mniej powszechne. 71 proc. badanych twierdzi, że obcokrajowcy powinni móc zachować swoje zwyczaje, a 53 proc., że różne kultury mogą wzbogacić polskie społeczeństwo. Polaryzujące jest już natomiast pytanie o wsparcie państwa dla pielęgnowania obyczajów i tradycji (47 proc. za, 40 proc. przeciw). Najmniejsze poparcie mają postulaty całkowitej separacji obcokrajowców. CBOS zwraca uwagę, że postulaty asymilacyjne najbliższe są wyborcom prawicy, a te dotyczące wielokulturowości osobom o lewicowych poglądach. Podobny podział widać też w elektoratach partyjnych.