Michał Kolanko

Michał Kolanko

Dziennikarz i analityk polityczny „Rzeczpospolitej”

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książek: „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022), "Nie dajmy się podzielić" z Szymonem Holownią (Wydawnictwo Znak, 2024). Od 2016 do 2024 prowadził też codzienny program „Polityka w południe” w Radiu RDC. Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Rok 2024 był rokiem przełomu dla samorządów i ich władz

Chociaż najważniejszym dla samorządowców wydarzeniem w 2024 roku były oczywiście wybory, to mijający rok był także czasem reform. I na pewno na tym się nie skończy.

Walka o Pałac Prezydencki: Sztaby szykują się na główną fazę kampanii

Prekampania wyborcza zmierza ku końcowi. Po sezonie świąteczno-noworocznym marszałek Sejmu ogłosi ich termin, a najwcześniej od 15 stycznia będzie mógł je zarządzić. Jaki jest bilans ostatnich tygodni i nastroje w sztabach?

Sondaż we Wrocławiu: Przewaga zwolenników referendum. Kłopoty Jacka Sutryka

Sondaż przeprowadzony we Wrocławiu pokazuje, że mieszkańcy miasta chcą referendum w sprawie odwołania prezydenta Jacka Sutryka. Sondaż pokazuje również, że jeśli do referendum dojdzie, to może też dojść do odwołania prezydenta.

Polityczne Michałki: Ucieczka Romanowskiego to już nie tylko polska sprawa. To geopolityczny problem

Jakie konsekwencje może mieć sprawa posła Romanowskiego dla kampanii prezydenckiej w Polsce? Co dalej z Lewicą po dymisji Wieczorka? Czy kryzys w sprawie PKW i NS wysadzi wybory w Polsce? To tematy nowego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”

Dariusz Wieczorek odchodzi z rządu. Kto go zastąpi?

Stało się nieuniknione. Z rządu po serii publikacji medialnych odchodzi minister Dariusz Wieczorek. Kilkudniowe polityczne zamieszanie pokazało też napięcia wewnątrz Lewicy.

Kolanko: Ruch Hołowni w sprawie SN i PKW ma ryzyka, ale pasuje do jego strategii

W trakcie spotkania w Katowicach Szymon Hołownia zaproponował pomysł, który jego zdaniem ma zapobiec kryzysowi wokół wyborów prezydenckich. Premier Donald Tusk w środę inicjatywę pochwalił. O co chodzi marszałkowi Sejmu?

Kryzys polityczny wokół ministra Wieczorka zatacza coraz szersze kręgi

Dzień po rozmowie premiera Donalda Tuska z współprzewodniczącym Nowej Lewicy Włodzimierzem Czarzastym nadal nie jest jasne, co dalej z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Dariuszem Wieczorkiem. W Nowej Lewicy rośnie konsternacja wokół całej sprawy.

Pałac Prezydencki: Lewica stawia na Biejat. Czy socjaldemokracja policzy się w maju?

Sukces Magdaleny Biejat może być punktem startu dla nowej socjaldemokracji w Polsce - mówił w podcaście Pałac Prezydencki dr Bartosz Rydliński z UKSW i Centrum im. Daszyńskiego.

W Krakowie wybory do Senatu. Szykuje się rozgrzewka przed wyborami prezydenckimi

Jeszcze przed wyborami prezydenckimi w maju 2025 roku wszystkie siły polityczne czeka wyborczy sprawdzian w Krakowie. Mieszkańcy miasta wybiorą nowego senatora.

Magdalena Biejat kandydatką Lewicy. „Dziewczyna z sąsiedztwa”

Nie było zaskoczeń. Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu – wcześniej w partii Razem – będzie kandydatką Nowej Lewicy w wyborach prezydenckich. W niedzielę została ogłoszona jako „dziewczyna z sąsiedztwa”, która powalczy o Pałac Prezydencki.