Szwecja coraz mniej atrakcyjna dla azylantów. Skazani mogą stracić prawo pobytu w kraju

Cudzoziemcy, których tryb życia budzi zastrzeżenia, nie uzyskają prawa pobytu w Szwecji.

Publikacja: 04.04.2025 04:51

Szwecja coraz mniej atrakcyjna dla azylantów. Skazani mogą stracić prawo pobytu w kraju

Foto: Shutterstock

Nawet więcej. Imigrant, który dostał prawo pobytu, a łamie zasady, może je stracić. Ten postulat stanowi istotę raportu opracowanego przez emerytowanego sędziego Roberta Shötta i innych ekspertów na zlecenie rządu.

Zaostrzenie wymogów co do trybu życia cudzoziemców, który decyduje o zezwoleniu na pobyt w królestwie – to jeden z punktów porozumienia prawicowej koalicji premiera Ulfa Kristerssona z niechętnym migracji ugrupowaniem Szwedzcy Demokraci.

Szwedzcy Demokraci zgodzili się bowiem na współpracę w parlamencie z mniejszościowym rządem pod warunkiem spełnienia przez niego całego szeregu roszczeń określanych tu jako „przełom w paradygmacie” prowadzenia „odpowiedzialnej” polityki migracyjnej. Dostosowanej do minimum żądań przewidzianych w legislacji Unii Europejskiej. 

Za co cudzoziemiec może stracić prawa pobytu w Szwecji? Tryb życia i wypowiedzi zagrażające porządkowi publicznemu

Postulat właściwego prowadzenia się nowych przybyszów (który już zresztą wcześniej przewidywała szwedzka jurysdykcja) oznacza, że imigrant, który został skazany na surowszą karę niż grzywna, musi się liczyć z utratą prawa pobytu w kraju.

Czytaj więcej

Anna Nowacka-Isaksson: Tournée z paleniem Koranu

Za przykład braku należytego trybu życia może również posłużyć fakt przynależenia do grupy przestępczej, systematyczne uchylanie się od spłacania długów, oszustwa w sprawach zasiłków oraz nadużywanie świadczeń.

Prawo pobytu może stracić cudzoziemiec, którego wypowiedź zostanie uznana za zagrożenie dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa kraju. W tym kontekście minister migracji Johan Forssell wymienia kampanię szerzącą dezinformację, jakoby szwedzka opieka socjalna porywała muzułmańskie dzieci, by poddać je pod opiekę szwedzkiego państwa.

Co ciekawe, w postulatach o właściwym prowadzeniu się nie znalazła się prostytucja, którą jednak wymienia się w dyrektywie do raportu.   

Szwecja: Sądy zdefiniują, co oznacza „brak właściwego zachowania”

Co jednak będzie dokładnie znaczył „brak właściwego zachowania”, o tym mają zadecydować sądy imigracyjne. Bowiem ustawa o tym nie przewiduje szczegółowego opisu spraw.

Obiekcje wobec zachowania jako podstawa do unieważnienia prawa pobytu – to budzi największe kontrowersje. Partia Zielonych zarzuca, że jest to arbitralnie niepraworządne.

Gabinet premiera Kristerssona konsekwentnie od 2022 r. realizuje ustalenia umowy z nacjonalistami. Reforma po reformie. Mają one rozwiązać problemy Szwecji związane z migracją, brakiem integracji, gangami, strzelaninami, ze „społeczeństwem cieni” – tworzonym przez obcokrajowców, którym odmówiono azylu, a nadal są, nielegalnie, w królestwie.

Czytaj więcej

Kto zabił 39-latka polskiego pochodzenia? Gangi narkotykowe sieją postrach w Szwecji

Niedawno rząd zapowiedział znaczne zaostrzenia w sprawie uzyskiwania szwedzkiego obywatelstwa. Chce, by wymagany czas zamieszkania w królestwie wydłużyć z obecnych pięciu lat do ośmiu. Wystąpił też z propozycją, by cudzoziemcy musieli przyswajać wiedzę o szwedzkim społeczeństwie i kulturze. Niegdyś zwolenników podobnych postulatów posądzano o rasizm.

Rząd chciałby, aby przed złożeniem podania o szwedzki paszport cudzoziemiec korzystał z zasiłku socjalnego nie dłużej niż pół roku na przestrzeni ostatnich trzech lat.

Zachęcanie cudzoziemców do opuszczania kraju i zniechęcanie uchodźców do przybywania do Szwecji

W ubiegłym roku rząd przedstawił raport z propozycjami reform, które mogłyby zachęcić cudzoziemców do powrotu do krajów pochodzenia. Na przykład radykalnego podwyższenia wsparcia finansowego dla wyjeżdżających – z sumy 10 tys. koron do 350 tys. na osobę (1 korona szwedzka to ok. 40 groszy). Eksperci wykalkulowali, że dzięki takiej sumie co roku powinno opuścić Szwecję około 700 osób.

Ekipa rządząca zbada też, czy nowi przybysze powinni mieć automatyczny dostęp do zasiłków socjalnych, na tych samych zasadach co autochtoni. Celem jest „zmniejszenie ryzyka” przyciągania uchodźców do Szwecji przez system ubezpieczeń społecznych i ekonomicznego wsparcia.

Przełom w paradygmacie niegdyś hojnej polityki wobec cudzoziemców przekłada się już na statystyki. W 2015 r. o azyl ubiegało się 163 tys. uchodźców. W 2023 r. 102 tys. osób uzyskało prawo pobytu. W ubiegłym roku o azyl aplikowało tylko 9645 nowych przybyszów. Na ogół z Syrii, Afganistanu, Somalii, Erytrei, Iraku.

Jeszcze w 2022 r. dominowali Ukraińcy. Wydano ok. 94 tys. wiz pobytowych. Z czego prawie 89 tys. dokumentów tymczasowego pobytu, a jedynie ok. 5 tys. przyznano prawo stałego pobytu.

Nawet więcej. Imigrant, który dostał prawo pobytu, a łamie zasady, może je stracić. Ten postulat stanowi istotę raportu opracowanego przez emerytowanego sędziego Roberta Shötta i innych ekspertów na zlecenie rządu.

Zaostrzenie wymogów co do trybu życia cudzoziemców, który decyduje o zezwoleniu na pobyt w królestwie – to jeden z punktów porozumienia prawicowej koalicji premiera Ulfa Kristerssona z niechętnym migracji ugrupowaniem Szwedzcy Demokraci.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Społeczeństwo
Słowacja chce rozprawić się z niedźwiedziami. Kilkaset zwierząt do odstrzału
Społeczeństwo
Zatrzymano obywatela USA, który nielegalnie przekroczył granicę Litwy z Białorusią
Społeczeństwo
Włochy: Kryzys się pogłębia. Od 2014 roku „zniknęło” 1,9 mln mieszkańców kraju
Wspomnienie
Richard Chamberlain nie żyje. Aktor zmarł w wieku 90 lat
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Społeczeństwo
Tajemniczy wirus atakuje Rosjan. Kontrolę zgłoszeń przejął Rospotrebnadzor