Lek orforglipron należy do klasy leków GLP-1, które stały się ostatnio niezwykle popularne nie tylko w leczeniu cukrzycy typu 2, ale także w związku z udowodnionym działaniem odchudzającym. Ale leki te są drogie, muszą być przechowywane w lodówce i wstrzykiwane. Pigułka, która daje podobne rezultaty, ma potencjał, aby stać się znacznie szerzej stosowana.
„Rozwiązanie dla milionów ludzi na świecie”
- W nadchodzących latach 700 milionów ludzi na całym świecie będzie miało cukrzycę typu 2, a ponad miliard będzie cierpieć z powodu otyłości – powiedział dr Daniel Skovronsky, dyrektor naukowy Lilly. - Zastrzyki nie mogą być rozwiązaniem dla miliardów ludzi na całym świecie – zauważył, omawiając wyniki badań.
Kilka dni wcześniej konkurencyjny gigant farmaceutyczny Pfizer ogłosił, że wycofuje swój doustny lek na odchudzanie po tym, jak u jednego z uczestników badania zgłoszono niepokojące skutki uboczne związane z problemami z wątrobą. Był to drugi lek w swojej klasie, który nie sprawdził się w przypadku Pfizera.
Czytaj więcej
Pfizer ogłosił 14 kwietnia decyzję o zaprzestaniu rozwoju danuglipronu, czyli eksperymentalnej ta...
Zanim amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zdecyduje, czy zatwierdzić orforglipron, należy jeszcze dopełnić wielu formalności. Ale jeśli lek firmy Lilly przejdzie pomyślnie kolejne procedury, będzie to przełom nie tylko dla firmy, ale i dla pacjentów.