Za wędkarstwo niezgodne z przepisami grozić mogą nie tylko mandaty, ale nawet kara pozbawienia wolności.
Wędkowanie: Hobby regulowane przez przepisy
Wędkowanie to popularny sposób spędzania wolnego czasu. Daje możliwość obcowania z naturą, relaksu i odpoczynku od codzienności. To doskonały pomysł na weekendowy wypad za miasto w gronie przyjaciół lub rodzinne wakacje nad jeziorem. Pasja ta często bywa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dziadkowie chętnie uczą swoje wnuki podstaw wędkowania.
Aby jednak bezpiecznie i legalnie uprawiać wędkarstwo, należy znać obowiązujące przepisy. Ich przestrzeganie pozwoli uniknąć ewentualnych kar. Mandaty podczas wędkowania nie należą bowiem do rzadkości.
Połów ryb w przypadku wód śródlądowych reguluje Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 roku o rybactwie śródlądowym. Drugim obowiązującym wędkarzy aktem prawnym jest Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 lipca 2023 roku w sprawie szczegółowych warunków ochrony i połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych.
O czym trzeba pamiętać, aby uniknąć mandatu podczas wędkowania?
Do uprawiania amatorskiego połowu ryb na polskich wodach śródlądowych niezbędna jest karta wędkarska. Jest ona dokumentem ważnym dożywotnio, który nie wymaga wymiany czy przedłużania. Wydawana jest dorosłym i młodzieży od 14. roku życia przez starostwo powiatowe. Wysokość opłaty za jej wydanie wynosi 10 zł. Aby zdobyć kartę wędkarską, należy zdać egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed uprawnioną komisją egzaminacyjną.