– Spotkamy się w Gnieźnie 25 kwietnia w samo południe – mówi „Rzeczpospolitej” wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. Zgromadzenie posłów i senatorów, które miało się odbyć w Gnieźnie 26 kwietnia z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, zostało przełożone po śmierci papieża Franciszka i ogłoszeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę żałoby narodowej w dniu pogrzebu papieża. Rozporządzenie głowy państwa wymaga kontrasygnaty premiera Donalda Tuska. Polska była czwartym krajem Europy, który ogłosił wprowadzenie żałoby po śmierci papieża.
Watykan poinformował, że pogrzeb Franciszka odbędzie się 26 kwietnia, a uroczystości rozpoczną się o 10.00. Polskę będą na nich reprezentować m.in. prezydent Duda i marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Głowa państwa do Watykanu uda się wraz małżonką Agatą Kornhauser-Dudą – przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski.
W dniu pogrzebu Benedykta XVI prezydent Duda nie wprowadził żałoby narodowej
W polskim prawie żałoba narodowa została uregulowana w artykule 11 ustawy z 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (DzU 1980 nr 7 poz. 18) i jest symbolicznym aktem żalu całego narodu w związku z tragicznym wydarzeniem, które dotknęło społeczeństwo, jak katastrofa, zamach terrorystyczny lub odejście ważnej osobistości. W czasie jej trwania dochodzi m.in. do: opuszczenia flag państwowych do połowy masztu, odwoływania imprez masowych, koncertów i wydarzeń rozrywkowych, zmiany w programach radiowych i telewizyjnych, a w przestrzeni publicznej panuje cisza i powaga. Wielu organizatorów wydarzeń decyduje się na ich przesunięcie lub ograniczenie charakteru widowiskowego. Polsat i TVP planują zmiany w ramówkach telewizyjnych.
Żałoba narodowa w Polsce była wprowadzona m.in. po śmierci papieża Jana Pawła II, tragedii w kopalni Halemba, katastrofie smoleńskiej czy zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Prezydent Duda nie ogłosił jednak żałoby narodowej po śmierci Benedykta XVI, również w dniu pogrzebu emerytowanego papieża.
Zarządzenie prezydenta dotyczące żałoby po śmierci papieża Franciszka wymaga wielu zmian, również politycznych. Odwołane będą musiały zostać również inne liczne uroczystości, w tym te, którym patronuje Kancelaria Premiera Donalda Tuska, jak również te, które zainicjował prezydent Andrzej Duda.