Nie budziło wątpliwości, że zgodnie z ustawą – Prawo wodne wody zbiornika powstałego na rzece przepływającej przez gminę należą do Skarbu Państwa. Reprezentujące go Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie może jednak, na mocy zawieranych porozumień, udostępniać zalew również innym podmiotom, głównie samorządom.
Powołując się na przepisy prawa wodnego oraz ustawy o samorządzie gminnym, rada miejska uchwaliła regulamin korzystania z wód zbiornika. Rok później dokonała zmian w regulaminie. Radni zakazali m.in. połowu ryb i ruchu wszelkimi pojazdami mechanicznymi po utwardzonej ścieżce wokół zalewu oraz po wodach zalewu.
Obie uchwały zaskarżyło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach stowarzyszenie wędkarskie.
Głównym zarzutem wędkarzy był brak podstawy prawnej do podejmowania przez samorządowy organ stanowiący uchwały wprowadzającej zasady korzystania ze zbiornika wodnego. Nie jest to bowiem własność jednostki samorządowej, nie można go też uznać za gminny obiekt użyteczności publicznej. Jest śródlądową wodą płynącą, urządzoną na rzece należącej do Skarbu Państwa.
Na mocy umowy wody zalewu wchodzą w skład obwodu rybackiego, dzierżawionego przez stowarzyszenie od Wód Polskich. Postanowienia regulaminu uniemożliwiają członkom stowarzyszenia uprawianie wędkarstwa na zasadach określonych przez regulamin amatorskiego połowu ryb, który musi być zaakceptowany przez Wody Polskie.