Prof. Antoni Dudek: Mentzen trudniejszy dla Trzaskowskiego niż Nawrocki

Rafał Trzaskowski ma mniejsze rezerwy i to też jest istotne w kontekście drugiej tury, że prawa strona jest, mówiąc wprost, ciągle w Polsce silniejsza od strony lewej – uważa prof. Antoni Dudek, politolog i historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Publikacja: 31.03.2025 21:00

Sławomir Mentzen, Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki

Sławomir Mentzen, Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki

Foto: PAP/Kasia Zaremba, Jakub Kaczmarczyk, Darek Delmanowicz

Czy Sławomir Mentzen ma szansę wejść do drugiej tury wyborów prezydenckich z Rafałem Trzaskowskim?

Mentzenowi udało się dogonić zawodnika numer dwa, czyli Karola Nawrockiego. Różnice między nimi nie są duże. Jeśli nie wydarzy się coś bardzo istotnego, to oni będą na podobnym poziomie ścigać się aż do 18 maja i nie będziemy w stanie przewidzieć, który z nich ostatecznie zajmie drugie miejsce. Szacuję, że dokładność wszystkich sondaży jest rzędu 5 procent. Zatem jeśli różnica sondażowa między tymi dwoma kandydatami nie przekracza istotnie 5 pkt proc., to wszystko się może zdarzyć. W tej chwili mamy od pewnego czasu sondaże, w których właśnie Sławomira Mentzena dzieli od Karola Nawrockiego mniej niż 5 procent. Był już nawet taki sondaż, gdzie go wyprzedzał. Jednak jeśli chodzi o wyborców niezdecydowanych, to Nawrocki ma jeszcze ciągle kilkuprocentową przewagę nad Mentzenem. Sytuacja jest dynamiczna.

Czytaj więcej

Sondaż prezydencki: Karol Nawrocki i Sławomir Mentzen walczą o II turę

Dlaczego Sławomirowi Mentzenowi nagle rośnie poparcie? W wyborach parlamentarnych sondażowe wyniki Konfederacji drastycznie różniły się od efektu wyborczego.

I teraz też może tak się stać. Pamiętajmy jednak, że tamten przypadek to były wybory parlamentarne. Wybory prezydenckie mają inną dynamikę. To, co w tej chwili się dzieje, to nie jest efekt nagłej zmiany, tylko rezultat kilkumiesięcznego procesu, który zaczął się gdzieś w okolicach grudnia, kiedy Mentzen zaczął coraz wyraźniej zyskiwać popularność, dzięki rekordowej liczbie spotkań wyborczych. Mentzen zyskał poparcie kosztem marszałka Sejmu Szymona Hołowni, który padł jego ofiarą i któremu odebrał znaczną część wyborców. To głównie wyborcy, którzy chcieli odejść od duopolu PO-PiS. Część była wcześniej za Mentzenem, część za Hołownią. Teraz większość przeciwników duopolu uznała, że z Hołowni już nic nie będzie i przerzuciła swoje głosy na Mentzena. Menztena wzmacnia też słabość Karola Nawrockiego. Kandydat PiS ma znacząco mniejsze poparcie niż samo PiS. Pewna grupa zwolenników potencjalnie kandydata PiS uznała, że lepszy będzie kandydat Konfederacji. Jednak poparcie dla Mentzana ma swoją granicę i ta granica jest właśnie niewiele powyżej 20 procent. Dalej Mentzen już nie bardzo ma skąd brać, a Nawrocki ma stabilne dwadzieścia kilka procent. I dlatego ta walka o to, co będzie drugą cyfrą w tych dwudziestu kilku procentach, to będzie ten decydujący element walki. Mentzen ma hipotetycznie, jako ewidentnie sprawniejszy kandydat, większe szanse na pozyskiwanie niezdecydowanych. Ale z drugiej strony Mentzenowi najbardziej odbierają głosy wyborców kandydaci w rodzaju Grzegorza Brauna czy Krzysztofa Stanowskiego, czy może w mniejszym stopniu Marka Jakubiaka, czyli tak zwani antysystemowcy. Gdyby nie było tych radykalnych kandydatów, to niewątpliwie większość ich zwolenników poszłaby za Mentzenem.

Czytaj więcej

Prof. Antoni Dudek: Szymon Hołownia padł ofiarą Sławomira Mentzena

A nie jest tak, że Mentzen sabotuje własną kampanię wyborczą, choćby wypowiedzią na temat tego, że zgwałcone kobiety powinny urodzić, gwałt to „nieprzyjemność”, likwidacji 800+, prywatyzacji służby zdrowia i płatnych studiów?

Tak, te wypowiedzi mu z całą pewnością zaszkodziły i zaszkodzą. Zwłaszcza nazwanie gwałtu nieprzyjemnością, czy może nawet jeszcze w większym stopniu kwestia wprowadzenia odpłatności za studia wyższe w Polsce, bo wielu młodych ludzi jest zwolennikami Mentzena. Jeśli młodzi ludzie wycofają się z poparcia dla Mentzena, to mogą przenieść swoje głosy na Nawrockiego, co by go umocniło. Ale nie przesądzałbym, że te wypowiedzi sprawią, że Mentzen na pewno nie wejdzie do drugiej tury.

Wcześniej Menzten mówił o „piątce Konfederacji” oraz likwidacji PIT, CIT, ZUS, TVN, PiS-u, PO, a następnie twierdził, że to były albo żarty, albo wypowiedzi wyrwane z kontekstu czy skróty myślowe. Czy jeśli te wypowiedzi nagle dotrą do wyborców kandydata Konfederacji, głównie w mniejszych miejscowościach, to nie pogrążą go?

Oczywiście, że mogą go pogrążyć. Od dwóch tygodni, kiedy Mentzen zaczął doganiać sondażowo Nawrockiego, media zaczęły mu poświęcać bez porównania więcej uwagi niż dotąd. Dotychczas był traktowany jako walczący z Hołownią o trzecie miejsce, które nie jest istotne z punktu widzenia wyborów prezydenckich. W momencie, w którym pojawiła się szansa, że to on może wejść do drugiej tury, krytyka jego osoby radykalnie się zwiększyła. Mentzen może być trudniejszym w drugiej turze dla Trzaskowskiego przeciwnikiem niż Nawrocki. Spodziewam się, że Mentzen będzie krytykowany jeszcze mocniej niż dotąd. Ewolucja, która nastąpiła od czasów „piątki Mentzena” do tego Mentzena, którego znamy z ostatnich tygodni, jest rezultatem pewnego pragmatyzmu kandydata, który się zorientował, że z tak radykalnymi hasłami nie miałby szans na zdobycie wyniku powyżej 20 procent, być może nawet dwucyfrowego, dlatego że „piątka Mentzena” sprzed lat to był klasyczny radykalizm właśnie Janusza Korwin-Mikkego, który zawsze Korwinowi gwarantował poparcie na poziomie 2, 3, maksymalnie 4 procent. Dzisiaj Mentzen ma to poparcie bez porównania większe. I oczywiście ciągną się za nim te wypowiedzi, ale raczej istotne jest, czy będzie dostarczał aktualnymi wypowiedziami paliwa dla tego typu oskarżeń. Bo prawda jest taka, że Rafał Trzaskowski też ma swoje problemy z wypowiedziami i zachowaniami sprzed lat, które są mu wypominane. I to takie świadczące o jego bardzo wyraziście progresywnych, lewicowych poglądach, których dzisiaj nie przypomina, i też mu są wypominane. Już nie mówię o biograficznych trupach w szafie Karola Nawrockiego. Każdy kandydat ciągnie za sobą bagaż przeszłości, która jest niewygodna. Istota polega na tym, czy Mentzenowi będą się dalej zdarzały takie błędne wypowiedzi, jak te dwie ostatnie, dotyczące sprawy gwałtu i studiów wyższych.

Trzaskowski ma mniejsze rezerwy i to też jest istotne w kontekście drugiej tury, że prawa strona jest, mówiąc wprost, ciągle w Polsce silniejsza od strony lewej.

Czytaj więcej

Bartłomiej Biskup: Sławomir Mentzen nie rozbije duopolu

Czy dojdzie do debaty głównych kandydatów, jeden na jeden, przed pierwszą turą wyborów? Kandydat KO zgadza się tylko na debatę wszystkich kandydatów.

Rafał Trzaskowski zachowuje się racjonalnie, odmawiając udziału – on mógłby tylko na tym sondażowo stracić. On ma wyraźną przewagę w sondażach nad wszystkimi pozostałymi i to mu daje gwarancję wejścia do drugiej tury. Więc on nie ma żadnego interesu, żeby do takiej debaty doprowadzić.

A czy podtrzymuje pan, że Karol Nawrocki byłby niebezpiecznym prezydentem?

Tak, dlatego że będzie robił wszystko, żeby przywrócić PiS do władzy. A na drodze do tego leży armia. Nowy prezydent z PiS, czyli pan Nawrocki próbując dokonać zmiany władzy w Polsce, podejmie próbę polaryzacji wojska, co w obecnej sytuacji byłoby absolutnie katastrofą dla państwa polskiego. Ja bym chciał uniknąć takiej sytuacji, w której wojskowi są stawiani przed wyborem, czy stoją po stronie rządu, czy po stronie prezydenta, a coś takiego może się stać w przypadku prezydentury Karola Nawrockiego.

A czy z przeszłości wyjdą jeszcze jakieś fakty na temat życia Karola Nawrockiego, chociażby jego pracy w IPN? Pan również pracował w IPN przez długi czas.

Nie mogę tego wykluczyć. Powiem tylko, że trwa kontrola Najwyższej Izby Kontroli w IPN-ie, którą bardzo źle reaguje prezes Nawrocki, mówiąc o jakichś prześladowaniach. Tak jakby nikt nie miał prawa kontrolować wszystkich instytucji publicznych w Polsce, w tym IPN. Ma. Co więcej, ta kontrola została zapowiedziana jeszcze zanim Nawrocki się zdecydował kandydować na prezydenta. W związku z tym- a nawet gdyby było inaczej, to przecież skoro twierdzi, że ta instytucja tak fantastycznie działa pod jego kierownictwem, to nie powinien mieć żadnych obaw i niczego do ukrycia. Więc ja jestem ciekaw na przykład rezultatów kontroli. Pytanie, czy rzeczywiście prezes Banaś ogłosi je przed 18 maja, bo to też dla mnie nie jest jasne. No, w każdym razie nie, nie jestem przekonany, że jak się prześledzi choćby, yy, skalę już ujawnioną, na przykład ilości zwolnień, do jakich doszło w IPN pod rządami pana Nawrockiego, są takie dane dostępne, z których wynika na przykład, że wyrzucił jedną trzecią mniej więcej pracowników centrali IPN-u, no to pokazuje skalę bezwzględności tego człowieka.

Czy Sławomir Mentzen ma szansę wejść do drugiej tury wyborów prezydenckich z Rafałem Trzaskowskim?

Mentzenowi udało się dogonić zawodnika numer dwa, czyli Karola Nawrockiego. Różnice między nimi nie są duże. Jeśli nie wydarzy się coś bardzo istotnego, to oni będą na podobnym poziomie ścigać się aż do 18 maja i nie będziemy w stanie przewidzieć, który z nich ostatecznie zajmie drugie miejsce. Szacuję, że dokładność wszystkich sondaży jest rzędu 5 procent. Zatem jeśli różnica sondażowa między tymi dwoma kandydatami nie przekracza istotnie 5 pkt proc., to wszystko się może zdarzyć. W tej chwili mamy od pewnego czasu sondaże, w których właśnie Sławomira Mentzena dzieli od Karola Nawrockiego mniej niż 5 procent. Był już nawet taki sondaż, gdzie go wyprzedzał. Jednak jeśli chodzi o wyborców niezdecydowanych, to Nawrocki ma jeszcze ciągle kilkuprocentową przewagę nad Mentzenem. Sytuacja jest dynamiczna.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Polityka
„Bezczelność”. Leszek Miller krytykuje słowa ambasadora Ukrainy o Polsce
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Polityka
„Proszę zamknąć zachodnią granicę Polski”. Karol Nawrocki z apelem do Donalda Tuska
Polityka
MSWiA o zawieszeniu prawa do azylu. „Ponad sto ataków na polskie służby”
Polityka
Rafał Trzaskowski nie wyklucza zamknięcia granicy z Niemcami. „Myśmy swoje zrobili”
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Polityka
„Uwaga! Zmiana!”. Donald Tusk podał nową datę „Wielkiego Marszu Patriotów”
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście